Festiwal czas zacząć

20. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Słynne arie z oper i operetek zabrzmią na letnim festiwalu Opery Krakowskiej. Koncerty będą się odbywać na dziedzińcu zamku na Wawelu oraz na krakowskim Kazimierzu.

XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej będzie zwieńczeniem sezonu artystycznego podwawelskiego teatru muzycznego przy Lubicz 48. Impreza rozpocznie się 9 czerwca i potrwa aż 1 lipca.

- Letni Festiwal Opery Krakowskiej stał się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Krakowa, a przez ostatnie lata jest dobrą wizytówką miasta i regionu. W tym roku stawiamy na wielkie nazwiska kompozytorskie - Wagnera, Verdiego i Pucciniego - mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.

Jubileuszową edycję Festiwalu zainauguruje premiera opery "Tannhauser" Richarda Wagnera w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej roli zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, a główną partię kobiecą zaśpiewa Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz i Agnieszka Kuk. Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Tradycją Letniego Festiwalu stały się spektakle i koncerty prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tegorocznej edycji będzie to widowiskowy "Trubadur" Giuseppe Verdiego w reżyserii Laco Adamika (17 i 19 czerwca) z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk i Leszek Skrla.

Koncert "Arie oper świata" rokrocznie przyciąga na Wawel rzeszę melomanów. Podczas XX edycji Letniego Festiwalu odbędzie się on 21 czerwca a gościnnie wystąpi Edyta Kulczak - solistka Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Usłyszymy także ulubieńców krakowskiej publiczności: Magdalenę Barylak, Wiolettę Chodowicz, Tomasza Kuka i Adama Szerszenia.

Na dziedzińcu wawelskim nie zabraknie także, jak co roku, widowiska dla miłośników tańca., Tym razem będzie to spektakl baletowy "Emocje" do muzyki Arvo Parta, Johannesa 5 Brahmsa, Piotra Czajkowskiego i Krzysztofa Pendereckiego (20 § czerwca). Zatańczą soliści i Ze-spół Baletu Opery Krakowskiej.

Kolejnym plenerowym wydarzeniem będą dwa koncerty - "Operetka moja miłość...!" (30 czerwca i 1 lipca) - które odbędą się na krakowskim Kazimierzu na terenie Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Koncerty organizowane z okazji 160-lecia jego powstania, dedykowane będą wielkiemu śpiewakowi, Janowi Kiepurze oraz niedawno zmarłemu znawcy operetki Bogusławowi Kaczyńskiemu. Usłyszymy gwiazdy polskiej sceny - Grażynę Brodzińską, Katarzynę Oleś-Blacha, Iwonę Sochę, Tomasza Kuka, Andrzeja Lamperia, Adama Sobierajskiego oraz Adama Szerszenia.

Z kolei w gmachu Opery Krakowskiej zostaną zaprezentowane opery Giacomo Pucciniego- "Madame Butterfly" (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz, "Tosca" (24 czerwca) z Magdalena Barylak oraz "Cyganeria" (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem.


Paweł Gzyl
Polska Gazeta Krakowska
7 czerwca 2016

Książka tygodnia

Trailer tygodnia