Festiwal Krystyny Jandy w Lądku Zdroju

25-30 sierpnia 2009

Lądek Zdrój do niedawna nie kojarzył się szczególnie z imprezami kulturalnymi, w przeciwieństwie do sąsiednich uzdrowisk. Duszniki Zdrój są gospodarzem Festiwalu Chopinowskiego a Kudowa Zdrój Festiwalu Moniuszkowskiego. Złośliwi wypominali nawet miastu słynny tekst z "Misia" Stanisława Barei, kiedy urzędniczka na poczcie wyraźnie zaznaczała, że nie ma takiego miasta, jak Londyn, jest jedynie Lądek Zdrój.

Ale okazuje się, że gmina postarała się, by i w tym uzdrowisku kultura nie oznaczała jedynie wakacyjnych koncertów gwiazd rocka albo gościnnych występów innych artystów. Festiwal Krystyny Jandy ma bardzo dobry, ciekawy i przede wszystkim różnorodny program. W jego ramach fani aktorki zobaczą filmy z jej udziałem, obejrzą spektakl, który reżyserowała oraz monodram, w którym zagrała a także będą mogli bezpośrednio się z nią spotkać. 

Niemal wszystkie imprezy odbędą się w Kinoteatrze (ul. Orla). Wśród trzech filmów są doskonałe produkcje zrealizowane na przestrzeni ostatniej dekady. Na początek "Tatarak" Andrzeja Wajdy, inspirowany prozą Jarosława Iwaszkiewicza a wzbogacony o wstrząsające, osobiste wyznanie Krystyny Jandy po śmierci jej męża, operatora Edwarda Kłosińskiego. 

Nie zabraknie "Wróżb kumaka" w reżyserii Roberta Glińskiego opartych na utworze Güntera Grassa oraz filmu "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego będącego rodzajem ekranizacji "Zawału" Mirona Białoszewskiego a zarazem opowieści o samym pisarzu. 

Krystyna Janda zagra w monodramie "Shirley Valentine", w którym święci triumfy na deskach swojego Teatru Polonia, a na Rynku w Lądku Zdroju pokaże spektakl "Lament na Placu Konstytucji", produkcję Teatru Polonia, która na co dzień jest grana na warszawskim Placu Konstytucji a ludzie przysiadają na ławkach, by obejrzeć spektakl. W ostatni dzień festiwalu 30 sierpnia Krystyna Janda spotka się z publicznością.

Magdalena Talik
kulturaonline.pl
19 sierpnia 2009
Portrety
Krystyna Janda

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...