Festiwal Kultury Żydowskiej

2. Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor"

Już po raz drugi w Białymstoku odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor" - poświęcony żydowskim twórcom związanym z Białymstokiem. W programie są koncerty, filmy i wykłady. Początek - w niedzielę.

Bohaterem ubiegłorocznego festiwalu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael w Białymstoku był malarz Izrael Beker. W tym roku będzie to Sara Nomberg-Przytyk, urodzona w Lublinie, późniejsza dziennikarka. W 1939 roku przyjechała do Białegostoku, w trzy lata później trafiła do tutejszego getta, a potem do Oświęcimia. Po wojnie powróciła do Lublina, ale w wyniku narastającego antysemityzmu w 1968 roku wyemigrowała do Izraela, a później do Kanady. Sara Nomberg-Przytyk jest autorką dwóch książek: "Kolumny Samsona", gdzie opisała swój pobyt w białostockim getcie i "Żydzi w Oświęcimiu", która nigdy nie została w Polsce wydana. Zmarła w 1996 roku w Kanadzie. Na białostocki festiwal przyjedzie syn Sary, gościem festiwalu będzie też Hans Oldau Krull - malarz mieszkający w Danii, który przyjaźnił się z Sarą. 

niedziela, 14 czerwca

Muzeum Historyczne 

godz. 14 - wykłady: Bella Szwarc - Czarnota „Adam i Ewa, dzieje pierwszej pary”, Hanka Kossowska „Szabat wg Halachy”, Jerzy Przytyk „Refleksje z podróży w czasie i miejscach”, prof. Danielle Trock (Uniwersytet w Amsrerdamie) 

Esperanto Cafe 

godz. 19 - pokaz multimedialny: Sara Nomberg - Przytyk, Hans Oldau Krull, wystawa obrazów Hansa Oldau Krulla (Dania), spotkanie z przyjaciółmi Sary Nomberg -Przytyk, koncert izraelskiego zespołu Meleh - Maim 

poniedziałek, 15 czerwca 

kino Forum 

godz. 11 - sztuka na podstawie „Kolumny Samsona”, „Reportaż zza światów” w wykonaniu uczniów z VIII LO (scenariusz i reżyseria Grażyna Dawidowicz) 

kawiarnia Fama 

godz. 12.30 - spotkanie z rodziną i przyjaciółmi Sary Nomberg - Przytyk 

Plac Rynek Kościuszki 

godz. 19 - koncerty zespołów: Di Gallitzyaner Klezmorim (Polska), Meleh - Maim (Izrael), Yale Strom, Elizabeth Schwartz, Peter Stan (USA) 

wtorek, 16 czerwca 

kino Forum 

godz. 11.30 - 14.30 - pokaz filmów izraelskich: „Kanał Blaumilcha”, „Lato Awii” 

Fama 

godz. 14 - wystawa „Izrael „Wczoraj i dziś”, spotkanie z przedstawicielami Ambasady Izraela 

Filharmonia Podlaska 

godz. 19 - koncert galowy: Meleh - Maim (Izrael), Yale Strom, Elizabeth Schwartz, Peter Stan (USA)
(ml)

kika
Gazeta Wyborcza Białystok
12 czerwca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia