Festiwal muzyczno-teatralnej awangardy

8. Festiwal Era Schaeffera 2016

W piątkowy wieczór 25 listopada br. będzie można przeżyć „jeden dzień z życia Schaeffera" biorąc udział w niezapomnianym widowisku w multimedialnej przestrzeni, która wprowadzi nas w świat inspirujący wyobraźnię Schaeffera.

W piątkowy wieczór 25 listopada br. będzie można przeżyć „jeden dzień z życia Schaeffera" biorąc udział w niezapomnianym widowisku w multimedialnej przestrzeni, która wprowadzi nas w świat inspirujący wyobraźnię Schaeffera.

Jak przystało na Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej poświęcony pamięci wielowymiarowego twórcy Bogusława Schaeffera, tegoroczna ERA SCHAEFFERA ponownie zaskoczy wybiegającymi poza sztampę formą i treścią. „Uczestnicy show wchodzą w żywą, dynamiczną podróż po nieodgadnionych przestrzeniach Schaeffera w formie zaskakujących pokoi wyobraźni. To multimedialna wędrówka, podczas której skrawki rzeczywistości przeplatają się na ich oczach w sposób nieprzewidywalny."– zdradza swą koncepcję reżyser Maciej Sobociński, który niezmiennie od pierwszej edycji Festiwalu zadziwia widzów artystycznymi interpretacjami.

Performance odbędzie się 25.11.2016 r. w Studio TĘCZA, przy ul. Rydygiera 8 na warszawskim Żoliborzu. Przewidziane są 3 seanse (o godz. 18:00, 19:00 i 20:00 – każdorazowo wejście na kwadrans przed planowanym rozpoczęciem). Czas trwania show ok. 50 minut.

ERA SCHAEFFERA to Festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem. Jest zaproszeniem do spotkania z wielkoformatową, wymykającą się wszelkiej klasyfikacji, łączącą różne dziedziny sztuki twórczością, dowodząc że granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem są umowne, a zapotrzebowanie odbiorców na tak pojmowaną i uprawianą prawdziwą sztukę jest ogromne.
Oprawa graficzna tworzona specjalnie na użytek Festiwalu przez najlepszych grafików 3D dopełnia całości wizualnej strony widowiska. Wizualizacje projektowane na unikatowej wielkości ekranach diodowych oraz elementach scenografii, tworzą jedyny w swoim rodzaju pejzaż. W zależności od umiejscowienia Festiwalu proponowane są technologie mappingu i projekcji na budynkach poszerzające spektrum świata stwarzanego w ramach Wydarzenia.

ERA SCHAEFFERA to także coroczne międzynarodowe spotkania artystów różnych dziedzin: muzyki, teatru, tańca, filmu oraz performance'u, zafascynowanych twórczością Schaeffera.

Dlaczego Bogusław Schaeffer ?

Dorobek kompozytorski Bogusława Schaeffera jest ogromny i niezwykle różnorodny. Każdy jednak jego utwór nosi piętno oryginalności, a komentarze odautorskie –które kompozytor chętnie do ich wykonań dołącza – zawierają elementy prowokacji.

Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich Październik 2002

Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 400 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 15 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.

Odtwórcami postaci Schaefferowskich byli czołowi polscy aktorzy (między innymi: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski). Postać Bogusława Schaeffera, artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku, jest rozpoznawalna i doceniana wciąż bardziej za granicą, niż w Polsce. Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać wszechstronnego twórcy: dramatopisarza, kompozytora i grafika.

8. Edycję ERY SCHAEFFERA uświetnią swoją obecnością m.in.:

Aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer, Lidia Bogaczówna
Muzycy: Michał Urbaniak - skrzypce & saksofon, Michael Patches Stewart – trąbka, Andy Ninvalle – rap, Dariusz Makaruk – instrumenty elektroniczne, Rajeev Mahavir, Olga Szwajgier, Małe Instrumenty, Patryk Zakrocki
Tancerze: Witek Jurewicz, Hanna Wiadrowska
Reżyseria: Maciej Sobociński
Produkcja: Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA

Poprzednie edycje

Pierwszą edycję Festiwalu ERA SCHAEFFERA Fundacja AUREA PORTA  zrealizowała w 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Znakomite recenzje zaowocowały zaproszeniami na światowe sceny teatralne. Widowisko w reżyserii Macieja Sobocińskiego zaprezentowane zostało w 2010 r. na prestiżowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Po spektaklach w Edinburgh Spotlight oraz Herald Scotland uzyskało wysokie noty, a Profesor Richard Demarco, współzałożyciel Fringe Festival i światowy promotor twórczości Tadeusza Kantora, uznał spektakl za jedną z najlepszych produkcji w całej historii festiwalu! Od tego czasu produkcje dramatów oraz wystawa multimedialna grafik i partytur Schaeffera goszczą w Edynburgu regularnie.

„Wspaniałe widowisko ku czci oryginalnego talentu. Era Schaeffera daje rzadką możliwość do zanurzenia się w zniewalającej, ogarniającej wszystkie zmysły wizji unikatowej osobowości."

Portal Edynburgh Scotland
Kolejne edycje Festiwalu ERA SCHAEFFERA można było podziwiać w warszawskim Muzeum Kolejnictwa, Teatrze Studio, Basenie Artystycznym czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a imprezy towarzyszące wydarzeniu odbywały się w Sejmie RP, Instytucie Teatralnym oraz Kinie ILUZJON.

W 2014 r. Festiwal ERA SCHAEFFERA otrzymał nominację w plebiscycie Warszawiaki na ulubione miejsce i najciekawsze wydarzenie roku wygrywając w kategorii wydarzenie kulturalne roku.

Festiwal ERA SCHAEFFERA od lat skupia wielu wybitnych twórców. Jednym z atutów wydarzenia jest udział aktorów takiego formatu, jak Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer czy tancerz Witold Jurewicz.

Towarzyszy im plejada znakomitych wykonawców innych sztuk – muzyków, aktorów, tancerzy. Dotychczas byli to m.in.: Urszula Dudziak, Marcin Wyrostek z zespołem Coloriage, Michał Urbaniak, Camerata Silesia, Irinel Anghel, Sonar Quartett, Rajeev Mahavir z Indii, Łukasz Szajna, Jerzy Mazzoll, Jorgos Skolias, Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Kwartet Olgi Szwajgier, Valentina Pennino, Łukasz Poprawski czy Flycube. Spektakl reżyseruje Maciej Sobociński - reżyser teatralny i scenograf, uznawany za jednego z najbardziej obiecujących polskich twórców teatralnych młodego pokolenia.

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA powołując do życia Festiwal ERA SCHAEFFERA ma na celu ukazanie wykrystalizowanego spektrum twórczości jednego z największych kompozytorów, a zarazem dramaturgów naszych czasów. Jego idea wpisuje się w działania Fundacji mające na celu ochronę i promocję dziedzictwa tego wielkiego polskiego twórcy w kraju i za granicą. To kulturalne przedsięwzięcie nie tylko promuje dzieło samego Mistrza i ukazuje je na tle szerszego spektrum sztuki współczesnej na światowym poziomie, ale także wpisuje się w jakże potrzebny trend popularyzowania ambitnych projektów artystycznych na miarę XXI wieku.

Za symbolikę, charakter przedsięwzięcia i jego awangardowy rys ten unikatowy projekt angażujący doświadczonych aktorów, muzyków, tancerzy i reżyserów zdecydowali się wesprzeć partnerzy: Marszałek Województwa Mazowieckiego, PAP, Co Jest Grane, EMPIK, TOTU, RDC, tygodnik Wprost.

(-)
Materiał organizatora
17 listopada 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia