Festiwal na bogato

39. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska"

13 przedstawień, w tym 7 konkursowych, zobaczy publiczność 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych od 18 do 26 maja. Głośne inscenizacje, gwiazdy teatru - takich atrakcji dawno nie było.

Program tegorocznego festiwalu będzie niezwykle efektowny i bogaty, takich Konfrontacji od lat nie było - cieszy się Tomasz Konina dyrektor Teatru Kochanowskiego. Radość jest tym większa, że jeszcze niedawno organizacja OKT z braku pieniędzy stała pod znakiem zapytania. - Dzięki dotacji ministra kultury i finansowym obietnicom Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Opola przygotowaliśmy dla teatromanów bardzo atrakcyjną ofertę - podkreśla Tomasz Konina. - Zobaczymy łącznie 13 przedstawień, w tym 7 najlepszych inscenizacji polskiej klasyki ostatniego sezonu, które zostaną poddane ocenie jury.

Konkurs otworzy (20.05.) "Wesele" Wyspiańskiego w reż. Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Autorskie odczytanie "Balladyny" Słowackiego zaprezentuje Krzysztof Garbaczewski i zespół Teatru Polskiego z Poznania (22.05.). Dwukrotnie zobaczymy "Dziady" Mickiewicza Na opolskiej scenie wystąpi zespół Teatru Nowego z Poznania z niezwykle radykalną (z udziałem czarnoskórych) inscenizacją narodowego arcydramatu (23.05). Natomiast do Teatru Polskiego we Wrocławiu widzowie pojadą na głośne przedstawienie Michała Zadary z Bartoszem Porczykiem w roli głównej (24.05.). Gwiazdorska "Zemsta" Fredry - z Arturem Barcisiem, Cezarym Żakiem i Wiktorem Zborowskim - przyjedzie z Och-Teatru w Warszawie (25.05.). Rzadko obecnie wystawianą "Nie-Boską komedię" Krasińskiego pokażą aktorzy z Gniezna (26.05.). Opolski Teatr Kochanowskiego na konkurs przygotował "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" w reż. Pawła Świątka (21.05.). Po każdym przedstawieniu konkursowym odbędzie się spotkanie z twórcami.

Wyjątkowo bogaty będzie także program imprez towarzyszących. Już 18 maja zobaczymy "Śpiewnik Pana W." - z Justyną Steczkowską i Wojciechem Malajkatem, czyli wieczór piosenek Wasowskiego i Przybory z Teatru Syrena w Warszawie. Natomiast 26 maja, w oczekiwaniu na werdykt jury, publiczność obejrzy spektakl muzyczny "Osiecka. Byle nie o miłości" z Teatru Nowego w Poznaniu.

Scena Polska z Czeskiego Cieszyna wystawi "Ich czworo" Zapolskiej, a Teatr Kochanowskiego - "Miłość na Krymie" Mrożka. Klasyczne polskie bajki i baśnie codziennie czytać będą dzieciom opolscy aktorzy (a po lekturze - warsztaty teatralne).

Tym razem OKT to nie tylko wiele dla ducha ale też coś dla ciała czyli Opolska Klasyka Kulinarna - w foyer teatru będzie można degustować i kupować regionalne smakołyki.

Bilety na Konfrontacje - w kasie teatru i internecie -już od piątku. Karnet - 400 zł.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
27 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia