Festiwal od piątku

7. Festival All About Freedom

21 filmów dokumentalnych i fabularnych zobaczyć można będzie podczas 7. Festivalu All About Freedom, który rozpocznie się 18 października w Gdańsku. Organizatorem All About Freedom jest Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Jak wyjaśnił dyrektor tej instytucji Basil Kerski głównym tematem festiwalu jest "fenomen wolności".

- Festiwal to wielogłosowa płaszczyzna dialogu o wolności jako wartości uniwersalnej i ważnej dla każdego człowieka - powiedział Kerski.

Rzeczniczka prasowa ECS Aleksandra Dulkiewicz dodała, że All About Freedom adresowany jest przede wszystkim do fanów zaangażowanego kina.

"Naszymi odbiorcami są głównie ludzie młodzi, choć mamy też wielu starszych fanów. Generalnie jest to festiwal dla każdego, kto zadaje sobie pytanie czym jest wolność: zarówno ta osobista, jak i w każdym innym znaczeniu" - powiedziała.

Wyboru filmów, które zostaną pokazane w ramach imprezy dokonał Artur Liebhart - dyrektor Planete + Doc Film Festival. W gdańskim Multikinie zaprezentowane zostaną m.in. obrazy: "Dotyk grzechu" (reż. Zhangke Jia), "Salvo" (reż. Fabio Grassadonia), "Gatekeepers" (reż. Dror Moreh), "No" (reż. Pablo Larrin), "Życie Adeli" (reż. Abdellatif Kechiche), "Smak curry" (reż. Ritesh Batra) oraz "Ida" (reż. Paweł Pawlikowski). Zaplanowano też projekcje sześciu filmów Macieja Drygasa.

- W tym roku udało nam się zgromadzić filmy naprawdę wybitne i wyjątkowe. Wiele z nich było nagradzanych na festiwalach filmowych, np. w Cannes czy w Wenecji. Kilka tytułów będzie miało na gdańskim festiwalu swoją polską premierę - powiedział PAP Liebhart.

Oprócz projekcji filmów w programie festiwalu znalazły się także spotkania z niektórymi twórcami prezentowanych obrazów, debaty po projekcjach oraz warsztaty dla młodych recenzentów filmowych.

W ramach imprezy odbędzie się również prapremiera teatralna. Będzie to spektakl "Wolna Trybuna" przygotowany w oparciu o powieść Christiana Skrzyposzka pod tym samym tytułem, która w karykaturalny sposób ukazuje obraz polskiego społeczeństwa w czasach PRL-u. Przedstawienie w reżyserii Pawła Wodzińskiego pokazane zostanie dwukrotnie w gdańskim Instytucie Sztuki Wyspa, od listopada prezentowane będzie na deskach Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Na zakończenie festiwalu przewidziano koncert, na którym można będzie usłyszeć na żywo muzykę z filmu "Sztuka znikania" w reż. Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego. Sam film również zostanie wyświetlony na festiwalu, a muzykę wykona na specjalnym koncercie jej twórca - Maciej Cieślak z zespołem.

Festival All About Freedom potrwa do 26 października.

(-)
(PAP)
16 października 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...