Festiwal pod znakiem premier

35. Przegląd piosenki Aktorskiej

Występy niemieckiej artystki Niny Hagen, amerykańskiego piosenkarza Rufusa Wainwrighta i 16 premier teatralnych - w tym spektaklu o Janis Joplin, zapowiadają organizatorzy 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Festiwal rozpocznie się w czwartek.

- Tegoroczny festiwal będzie się odbywał pod znakiem premier. Teatr Capitol, w którym najwięcej będzie się działo, już tętni życiem. W tej chwili próbujemy jednocześnie kilka przedstawień. Produkcja tylu spektakli w jednym czasie to rzecz trudna, ale jestem przekonany, że ten kierunek ma głęboki sens - mówił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej Konrad Imiela.

Uczestnicy festiwalu pierwszą premierę obejrzą podczas otwarcia tegorocznej edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Będzie to spektakl "Cienie. Eurydyka mówi:" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Przestawienie oparte jest na tekście Elfriede Jelinek o tym samym tytule. W spektaklu wystąpi Katarzyna Nosowska, która napisała kilka piosenek do tego przedstawienia.

Wśród tegorocznych atrakcji festiwalu znajdą się również koncerty poświęcone twórczości Mirona Białoszewskiego i Czesława Niemena. W programie znalazł się także koncert Magdaleny Kumorek. Zaprezentuje ona utwory ze swojej najnowszej płyty "Śmiercie", na której znalazły się piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana.

Podczas festiwalu swoją premierę będzie miał również spektakl "Joplin" w reżyserii Tomasza Gawrona. To teatralna adaptacja biografii Janis Joplin - muzycznej ikony lat 60. XX w. - Już od ponad trzech miesięcy bawimy się w hipisów (...). Staramy się wtłoczyć ten temat w dzisiejsze realia, zobaczymy czym to się skończy - mówiła Natalia Sikora, odtwórczyni głównej roli w spektaklu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej, wystąpią artyści z zagranicy. W tym roku wrocławska publiczność będzie miała okazję zobaczyć koncert niemieckiej artystki Niny Hagen. Do Wrocławia przyjedzie również amerykański piosenkarz Rufus Wainwright.

Nieodłącznym elementem Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Pierwszy etap konkursu rozpoczął się w lutym. Wówczas we Wrocławiu i w Warszawie odbyły się przesłuchania artystów, którzy się do niego zgłosili. Zwycięzca zostanie wskazany 28 marca podczas koncertu finałowego.

- Mam nadzieję, że ranga zaproszonych światowych gwiazd, oryginalność nowych spektakli i koncertów sprawią, że będzie to kolejny świeży, aktualny i wciąż młody, mimo swej 35-letniej historii, festiwal - powiedział Imiela.

Festiwal zakończy się 30 marca koncertem galowym, który reżyseruje Agata Duda-Gracz. Tytuł tego wydarzenia to: "Bardzo drogi koncert z okazji pięćdziesiątej ósmej rocznicy taniego budownictwa mieszkaniowego".

(-)
(PAP)
20 marca 2014

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia