Festiwal Polskiego Teatru Tańca

II Festiwal Premier Atelier PTT

Tancerze z Polskiego Teatru Tańca na co dzień nie mają gdzie pokazywać swoich spektakli. Zespół istniejący od 35 lat wciąż nie ma własnej sceny. Okazją, by spotkać się z widownią, są m.in. premiery.

Wszystkie premiery PTT prezentowane są w wynajętych salach. W piątek i sobotę po raz drugi zobaczymy je w ramach jednego cyklu.

Choć niewielkie Studio-Atelier, przytulone do Szkoły Baletowej przy ul. Koziej, działa od 1999 r., pierwszy Festiwal Premier Atelier PTT odbył się rok temu. Druga edycja imprezy, podczas której tancerze z zespołu Ewy Wycichowskiej zaprezentują swoje własne choreograficzne pomysły, odbędzie się w najbliższy piątek i w sobotę.

Pokazy zainauguruje solo "Mat" w choreografii i wykonaniu Pawła Malickiego. - Atmosfera spektaklu to gęsty od emocji świat, w którym oddając się komuś całkowicie, zatracamy własne "ja" i zdolność "samodzielnego oddychania" - czytamy w zapowiedzi. Muzyka to collage, scenografią zajęła się Ewa Mróz, a kostiumy zaprojektował Paweł Malicki. Spektakl trwa 20 min.

Agnieszka Błacha, autorka choreografii "3x3", znalazła inspirację w symbolicznym malarstwie Jacka Malczewskiego. - "Chimera", "Meduza" i "Thanatos" uosabiają ciemne, tajemnicze, a jednocześnie fascynujące cechy kobiecego świata, naznaczonego tym, co nieuniknione w ludzkim i mitycznym porządku istnienia - piszą twórcy widowiska. W przedstawieniu Agnieszki Błachej tańczą: Karina Adamczak-Kasprzak, Katarzyna Kowalska, Zofia Jakubiec, Mariola Hendrykowska. Konsultacji reżyserskiej podjął się Marek Brychcy (muzyka: collage). Kostiumy opracowała Zofia Jakubiec. Czas trwania: 30 min.

Natomiast w sobotę w Studiu-Atelier zobaczymy spektakl "of(F)love" według pomysłu Pauliny Wycichowskiej. Improwizacyjna wersja spektaklu powstała w ramach Salonu Muzycznego na zamku. Autorka buduje opowieść o człowieku, poprzez odniesienie do jednego z wierszy Williama Blake\'a i nawiązanie do kompozycji współczesnego holenderskiego twórcy Jacoba Ter Veldhuisa. 

Autorami muzyki są też Elżbieta Sikora, Giacinto Scelsi i De-Phazz, niemiecki zespół czerpiący m.in. z soulu, funky i trip-hopu. Autorką scenografii i kostiumów jest Adriana Cygankiewicz. Na saksofonie zagra Dorota Samsel. Ten spektakl potrwa najdłużej ze wszystkich festiwalowych premier - 45 min. Taniec: Adriana Cygankiewicz, Anna Marek, Katarzyna Kulmińska, Piotr Chudzicki, Bartłomiej Raźnikiewicz, Mikołaj Dolata.

Początek spektakli w piątek i w sobotę o godz. 19. Bilety kosztują 20 i 30 zł.

Marta Kaźmierska
Gazeta Wyborcza Poznan
19 lutego 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia