Festiwal Prapremier ruszył... na rowerach!

8. Festiwal Prapremier

Nietypowe zaproszenie na spektakl inaugurujący Festiwal Prapremier zafundowali bydgoszczanom wolontariusze. Na jednośladach ruszyli wczoraj spod Teatru Polskiego do Opery Nova na spektakl "Rowerzyści".

To pierwsza z akcji przygotowanych przez młodych miłośników sztuki. Wśród nich jest Anna Kwapiszewska, tegoroczna maturzystka z III LO. Przy Prapremierach współpracuje po raz trzeci. - To dla mnie nie tylko charytatywna praca, ale przede wszystkim dobra zabawa i źródło satysfakcji.

Wczoraj przegląd premier rozpoczęła sztuka Volkera Schmidta w reżyserii Anny Augustynowicz - koprodukcja Teatru im. Jaracza w Łodzi oraz Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Chcemy dokonać eksperymentu na publiczności, ale uda nam się to, jeśli pozwoli na to wyobraźnia widza - zapowiadała sztukę reżyserka.

Wieczorem zaprezentowali się także gospodarze - w Teatrze Polskim pokazani zostali "Turyści" w reżyserii Piotra Ratajczaka - przedstawienie przygotowane specjalnie na benefis trzech bydgoskich aktorów: Mieczysława Franaszka, Jerzego Pożarowskiego i Mariana Jaskulskiego.

Na bydgoskiej scenie zobaczymy jeszcze produkcje TR Warszawa, Narodowego Starego Teatru z Krakowa, Teatru Montownia, Sceny Prapremier InVitro, Teatru Łaźnia Nowa oraz Teatru Wybrzeże. O tym, kto zwycięży w bydgoskim festiwalu, zadecyduje jury. W jego skład wchodzą: Krystyna Duniec z Zakładu Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN, eseistka i publicystka teatralna, Aneta Kyzioł, redaktorka i krytyk teatralny "Polityki" oraz Łukasz Kos, reżyser teatralny, m.in "Kajtusia Czarodzieja" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Nagrody wręczone zostaną za tydzień. A Festiwal Prapremier zakończy koncert Gaby Kulki i Konrada Kucza.

Michalina Łubecka
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz
5 października 2009

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

Encyklopedia Teatru Po...
Janusz Legoń