Festiwal rozpoczyna się już w sobotę

53. Kaliskie Spotkania Teatralne

Osiem spektakli oceniać będzie jury rozpoczynających się w sobotę w Kaliszu 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Według organizatorów to najstarszy festiwal sztuki scenicznej w Polsce. Festiwal potrwa do 18 maja, zakończy go koncert muzyki teatralnej Zygmunta Koniecznego.

Jak powiedział dyrektor festiwalu, oraz dyrektor naczelny i artystyczny kaliskiego teatru Igor Michalski, rokrocznie na festiwalu prezentowane są najwybitniejsze przedstawienia ostatnich sezonów.

- Oczywiście znakomitych przedstawień jest znacznie więcej. Warto podkreślić, że teatr polski jest w rozkwicie i bogactwie różnych form, to jest fantastyczne, że jest z czego wybierać. Nasz wybór jest ograniczony przestrzenią, którą dysponujemy w naszym teatrze, ale także kosztami - powiedział.

W ramach konkursu pokazany zostanie "Nietoperz" w reżyserii Kornela Mundruczo zrealizowany przez TR Warszawa, "Wichrowe Wzgórza" na motywach powieści Emily Bronte, w reżyserii Kuby Kowalskiego, w wykonaniu warszawskiego Teatru Studio, oraz powstałe w krakowskim Narodowym Starym Teatrze "Oresteja" Ajschylosa w reżyserii Jana Klaty oraz "Paw Królowej" według powieści Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka.

Ponadto Stowarzyszenie Teatralne Badów zaprezentuje sceniczną adaptację powieści Rabelais'go "Gargantua i Pantagruel" w reżyserii Piotra Bikonta, zaś gdański Teatr Wybrzeże pokaże "Amatorki" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak. Kaliski teatr zaprezentuje w ramach konkursu "Trzy po trzy" wg Aleksandra Fredry w reżyserii Rudolfa Zioło oraz "Przełamując fale" wg scenariusza filmu Larsa von Triera w reżyserii Macieja Podstawnego.

Poza spektaklami konkursowymi, widzowie obejrzą m.in. monodram w wykonaniu Krystyny Jandy "Danuta W." Na festiwalu pojawi się bohaterka tego przedstawienia, Danuta Wałęsowa, która wraz z Krystyną Jandą spotka się z kaliską publicznością.

Widzowie będą uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach także z wykonawcami i twórcami innych prezentowanych w Kaliszu spektakli.

Poza konkursem będzie można obejrzeć również zrealizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi "Shopping and Fucking" Marka Ravenhilla w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Rudolfa Zioło, a także przedstawienie "Tadek Niejadek" w reżyserii Małgorzaty Kałędkiewicz na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej.

Podczas Spotkań odbędą się także wernisaże wystawy rysunku i grafiki gdańskiego artysty - Andrzeja Taranka, oraz wystawy plakatów do przedstawień szekspirowskich z kolekcji Włodka Orła. Zaplanowano też dwudniowe warsztaty teatralne dla młodzieży.

Pierwsze Kaliskie Spotkania Teatralne odbyły się w maju 1961 roku. Ich założycielem i pierwszym dyrektorem był Tadeusz Kubalski, ówczesny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

(-)
(PAP)
10 maja 2013

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia