Festiwal sztuki aktorskiej

52. Kaliskie Spotkania Teatralne

Spektakle konkursowe i imprezy towarzyszące oraz finałowa gala z udziałem gwiazd piosenki aktorskiej czekają na miłośników teatru podczas rozpoczynających się 11 maja 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych, jedynego w kraju festiwalu sztuki aktorskiej.

Do 19 maja wystąpią m.in. Jan Peszek, Krzysztof Globisz, Tadeusz Huk i wiele innych znakomitości polskiej sceny. Najlepszym kreacjom aktorskim zostaną przyznane Grand Prix Festiwalu, Główne Nagrody Aktorskie, Nagrody za Role Drugoplanowe, Nagroda ZASP-u i inne wyróżnienia. Spektakle będą oceniać Ewa Kaim, Adam Nalepa, Paweł Szkotak, Ewa Wencel, Waldemar Zawodziński, Emilia Komarnicka.

Tegoroczny festiwal rozpoczną "Tragedie antyczne" w wykonaniu gospodarzy - aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Przez dziewięć dni teatromani obejrzą osiem spektakli konkursowych, w wykonaniu m.in. Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Dramatycznego w Warszawie i warszawskiego Teatru Ateneum oraz scen w Łodzi i Wrocławiu.

Jak każdego roku, spektaklom będą towarzyszyć wystawy, spotkania oraz rozmowy z twórcami i wykonawcami przedstawień. Zaplanowano również konferencję naukową "Dynamika metamorfoz aktorskich w teatrach starożytnych", która będzie częścią projektu artystycznego kaliskiego teatru i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Na zakończenie festiwalu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej i dwoma chórami wystąpi Janusz Stokłosa. Galę poprowadzą Wojciech Mann i Krzysztof Materna.

Kaliską scenę założył ponad 200 lat temu Wojciech Bogusławski. "Ten teatr jako jeden z nielicznych w Polsce ma prawo nosić imię Ojca Polskiej Sceny Narodowej - Wojciecha Bogusławskiego. To właśnie do Kalisza latem 1800 r. zjechał on z trupą aktorską, dając ku swemu ogromnemu zdziwieniu kilkanaście przedstawień w +nędznej budzie+ wypełnionej po brzegi publicznością" - czytamy w teatralnych materiałach prasowych.

Niezwykłe zainteresowanie sztuką teatralną w Kaliszu sprawiło, że rok później Bogusławski własnym sumptem zbudował nowy budynek z drewna i muru pruskiego, w którym mógł zgromadzić widownię liczącą 500 osób. Kiedy po 15 latach obiekt rozpadł się, ciesząca się coraz większą popularnością trupa teatralna pod jego przewodnictwem zaczęła grać w miejscowym Hotelu Polskim.

Kaliszanie mogli wówczas podziwiać przeróbki najznakomitszych pozycji dramaturgii światowej i polskiej : Szekspira, Corneille\'a, Woltera, Moliera, Goldoniego i samego Bogusławskiego.

Jak poinformowano w teatralnej kasie biletowej, zostały tylko pojedyncze wolne miejsca na spektakle. "Zgłoszenia były z całej Polski, a nawet z Niemiec i USA" - powiedziała kasjerka.

Patronat honorowy nad 52. Spotkaniami sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

(-)
PAP
25 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia