Festiwal w Poznaniu

16. Festiwal Teatralny Maski

Osiem spektakli teatrów alternatywnych, m.in. Teatru Kana, Teatru Automaton, Evy Rufo i Komuny/Warszawa, prezentowanych będzie od przyszłego piątku w Poznaniu w ramach 16. Festiwalu Teatralnego Maski. Dwa z nich będą miały swoją premierę.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Paweł Szkotak, rokrocznie na festiwal zapraszane są przedstawienia odnoszące się do rzeczywistości, mówiące o ważnych sprawach, poruszające tematy polityczne i społeczne.

"Festiwal Maski był od samego początku festiwalem, który przede wszystkim pokazywał teatry alternatywne. Chcieliśmy promować, pokazywać teatry poznańskie, oraz zderzać ich dokonania z teatrami z polski i zagranicy" - powiedział Szkotak.

"Wśród zaproszonych w tym roku na festiwal wykonawców jest Teatr Konsekwentny, który pokaże na festiwalu wielokrotnie nagradzany spektakl +I będą święta+, inspirowany katastrofą smoleńską. Teatr Kana przywiezie do Poznania swoje legendarne przedstawienie +Moskwa-Pietuszki+. Ważnym przedstawieniem będzie +Sierakowski+, który pokaże Komuna/Warszawa - to jest przykład teatru zaangażowanego, alternatywnego, offowego" - dodał.

Nie zabraknie akcentów poznańskich - swoje spektakle pokażą Teatr Automaton, Eva Rufo i Teatr u Przyjaciół. Premierowymi przedstawieniami będą "Spadkobiercy Gepetta" Teatru Automaton, oraz "Oooooleee" w wykonaniu Evy Rufo.

AIDA - międzynarodowe stowarzyszenie promujące interkulturowy i artystyczny rozwój z siedzibą w Brukseli - zaprezentuje w Poznaniu "Seks w Bagdadzie" w reżyserii Rezan Saleh. "Spektakl ten opowiada o współczesnym Iraku, którego nie przedstawiają media. Dotyczy homoseksualnej miłości między kobietami - to temat, który w Iraku jest tabu. Rezan Saleh jest kurdyjską reżyserką, która została zmuszona przez reżim Husaina do emigracji" - powiedziała współorganizatorka festiwalu Marta Strzałko.

Festiwal Teatralny Maski odbywa się w Poznaniu od 1997 roku, jego organizatorem jest Teatr Biuro Podróży. Potrwa trzy dni.

(-)
(PAP)
1 grudnia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia