Festiwal w środku lata

17. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

W samym środku lata, 1 sierpnia rozpocznie się XVII już edycja Festiwalu Szekspirowskiego. W Gdańsku, Sopocie oraz Gdyni zostaną zaprezentowane spektakle Festiwalowe. W tym roku podczas trwania Festiwalu będzie można zobaczyć nie tylko polskie teatry; wystąpią również Twórcy z Gruzji, Chorwacji, Niemiec i Rumunii.

Imprezę zainauguruje barwny, plastyczny spektakl „Jak wam się podoba" w wykonaniu gruzińskiego Kote Marjanishvili State Drama Theatre z Tbilisi, gorąco przyjęty na Festiwalu „Globe to Globe" w Londynie. Jest to historia o miłości i rywalizacji pomiędzy dwójką braci, przez którą przemykają cienie średniowiecznych tajemnic i błazenad.

Festiwal Szekspirowski to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Europie, łączących prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami. Wydarzenie od początku odbywa się w Trójmieście. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, w późniejszych latach przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Jednym z tegorocznych gości będzie też wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem „Pieśni Leara", który zdobył nagrodę Fringe First podczas Edinburgh Fringe Festival.

Część programu tegorocznej edycji zdominowana jest przez spektakle interpretujące związek między językiem, sztuką i władzą, który jest tematem towarzyszącej festiwalowi międzynarodowej konferencji „Języki władzy. Języki sztuki", który odbędzie się w dniach 1–4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Podczas Festiwalu jak co roku zaprezentuje się zdobywca prestiżowej nagrody - Złotego Yoricka. Tym razem będzie to Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i spektakl Agaty Dudy-Gracz: „Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" inspirowany „Troilusem i Kresydą" Williama Szekspira.

W opinii selekcjonera konkursu, Łukasza Drewniaka, to „oszałamiające, rozbuchane wizualnie przedstawienie operuje wszystkimi możliwymi tonacjami: od patosu po zgrywę, od oniryzmu po dynamikę i chaos. (...) Niby jest tylko wariacją na temat sztuki Szekspira, a tak naprawdę pozostaje wierne jego najgłębszej warstwie."

W programie festiwalu nie zabraknie spotkań z twórcami i warsztatów realizowanych w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej. Zaprezentowana zostanie także nowa odsłona nurtu SzekspirOFF, związana z Teatrem w Oknie.

Szczegółowy program znajduje się na stronach:
Dziennia Teatralnego - www.dziennikteatralny.pl/artykuly/program-festiwalu-62.html
Festiwalu Szekspirowskiego - www.festiwalszekspirowski.pl

Urszula Kosiór
Dziennik Teatralny
26 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...