Festiwale na granicy

Teatr Cieszyński w natarciu

XV Festiwal Teatrów Regionów Europejskich (21.-30.06.2009) w Hradcu Králové (Republika Czeska) zagaiła Scena Polska Teatru Cieszyńskiego ze spektaklem "Viva Verdi" w reżyserii Michaela Taranta.

Zdaniem Jany Sloukovej, kierownika literackiego teatru Klicperovo divadlo z Hradca Králové (organizator festiwalu), festiwal, który zajmuje się europejskimi regionami teatralnymi, nie mógł życzyć sobie lepszego startu: Teatr Cieszyński, istniejący na granicy, grający w języku czeskim i polskim, w sposób wyjątkowy łączy dwie różne kultury i w pełni realizuje myśl przewodnią festiwalu. Teatr Cieszyński jest sceną, do której doskonale pasuje pojęcie teatru regionów. Scena Polska - druga oprócz Sceny Czeskiej - scena Teatru Cieszyńskiego powstała w 1951 roku i jako samodzielny zespół artystyczny działa do dziś, będąc jedynym w pełni zawodowym teatrem polskim poza granicami Polski.

Na deskach teatru Městské divadlo w Brnie w ramach festiwalu teatrów muzycznych Dokořán, Scena Polska - reprezentująca spektakle dramatyczne - w których istotne znaczenie ma muzyka, również wystawiła niezwykłą, bardzo dobrą inscenizację "Viva Verdi", którą widzowie nagrodzili w pełni zasłużonymi owacjami.

(-)
Materiały Teatru
24 czerwca 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...