Festiwalowa wiosna Teatru Kubuś

przed teatrem w Kielcach aż 6 wyjazdów

W najbliższym czasie przed Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach aż 6 wyjazdów na ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale oraz udział w 2 konkursach. Już 22 kwietnia występ na 36. Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych z pantomimą dla dzieci "Pan Bam i ptak Agrafka" w reż. Bartłomieja Ostapczuka.

W ostatnich latach Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc jest stale obecny na wszystkich najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce. Jesteśmy również zapraszani na prestiżowe festiwale zagraniczne. Zdobywamy nagrody za spektakle i kreacje aktorskie, zarówno w repertuarze dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W najbliższym czasie przed nami aż 6 wyjazdów na ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale oraz udział w 2 konkursach.

Już w najbliższy piątek, tj. 22 kwietnia czeka nas występ na 36 Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych z pantomimą dla dzieci "Pan Bam i ptak Agrafka" (na zdjęciu) w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka.

Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal o bogatej i długoletniej tradycji, prezentujący najciekawsze spektakle powstałe na polskich i zagranicznych scenach w minionym roku.

Obok głośnych przedstawień dla dorosłych, podobnie jak w ostatnich latach, w programie festiwalu znalazły się także spektakle dla dzieci. Oprócz teatru "Kubuś" swoje realizacje zaprezentują również: teatr "Banialuka" z Bielska-Białej, Białostocki Teatr Lalek, teatr "Maska" z Rzeszowa, Wrocławski Teatr Lalek, Scena AT im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Teatr Powszechny z Radomia i Kooperacja Flug z Białegostoku.

Kuratorem Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych jest Krzysztof Rau - wybitny reżyser, aktor lalkarz, dramatopisarz i autor scenariuszy, dyrektor kilku polskich teatrów lalkowych, profesor sztuk teatralnych.

"Dziady po Białoszewskim", na podstawie "Chamowa" oraz poezji Mirona Białoszewskiego, to spektakl dla dorosłych, który pokażemy na 3 międzynarodowych festiwalach:

12 maja na Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie,

21 maja na 26 Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej,

22 czerwca na 8 Międzynarodowym Festiwalu Szkół Lalkarskich w Białymstoku.

Spektakl zrealizowany w ramach projektu "Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach", okazał się bardzo trafną inicjatywą teatru, wspierającą młodych twórców i dużym sukcesem debiutującego zespołu realizatorskiego (scenariusz i reżyseria - Anna Retoruk, scenografia - Justyna Banasiak, muzyka - Paweł Sowa), który obiecująco rozpoczął swoją zawodową drogę.

30 maja na 4 Przeglądzie Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu zaprezentujemy spektakl "Dziadki, dziatki" w reżyserii wybitnego, czeskiego twórcy Marka Zákostelecký'ego.

8 czerwca natomiast wystąpimy na 7 Międzynarodowym Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu na Ukrainie ze spektaklem dla dorosłych "Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Brunona Schulza, w reżyserii Roberta Drobniucha. Festiwal ten jest jedynym na świecie, stałym przedsięwzięciem dedykowanym wielkiemu pisarzowi i artyście Brunonowi Schulzowi oraz prezentującym wciąż nowe schulzowskie inspiracje we współczesnej kulturze i sztuce.

Poza tym teatr "Kubuś" zakwalifikował się do udziału w 2 konkursach:

ze spektaklem "Dziady po Białoszewskim" do II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu,

ze spektaklem "A niech to Gęś kopnie" w reżyserii Roberta Drobniucha do udziału w 22 Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał nadesłany
19 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...