Festiwalowo i jubileuszowo w Ateneum

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "KATOWICE - DZIECIOM"

13 października kolorowa maszyna do otwierania festiwali (jest taka naprawdę) zostanie otwarta z radosnym hałasem już po raz dwunasty. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice - Dzieciom, organizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum potrwa tylko 5 dni, ale będzie się działo dużo i ciekawie.

Tegoroczna edycja przypada na jubileuszowy sezon Teatru Ateneum obchodzącego 70-lecie swego istnienia, będzie więc miała szczególny charakter. Katowiccy lalkarze świętować zamierzają jednak skromnie, przede wszystkim prezentując się poza konkursem w przedstawieniach z najnowszego repertuaru. Festiwalowi goście zobaczą zatem "Krawca Niteczkę" Zbigniewa Głowackiego, "Tylko jeden dzień" Martina Baltscheita, "Szczurołapa" Bogumiły Rzymskiej, baśń Tankreda Dorsta "Amelka, Bóbr i Król na dachu" oraz przygotowany w ramach 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce "Lament w Galerii" Krzysztofa Bizia.

Jubileuszową niespodzianką okaże się z pewnością wystawa fotografii z "Operetki" Witolda Gombrowicza; tym bardziej, że znajdzie się na nich cały ponad 50-osobowy zespół teatru! Autorem zdjęć jest Przemek Wiśniewski (Teatr FOTOgrafii), wernisaż zaplanowano na 13 października w Galerii Ateneum.

Wśród teatrów walczących o nagrody - przypomnijmy, że są to Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze role aktorskie oraz Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację - zobaczymy 9 zespołów z 6 krajów (Francji, Grecji, Izraela, Polski, Słowacji i Włoch). Międzynarodowe jury obradować będzie pod przewodnictwem Marka Waszkiela. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się jury dziecięce.

Poza konkursem wystąpią Bábkové divadlo ze słowackich Koszyc, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Sztuk z Oleśnicy oraz studenci białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej PWST w Warszawie.

Widowiska, które znalazły się w tym roku w programie Festiwalu "Katowice - Dzieciom" zainteresują i małych i nieco większych widzów z dorosłymi włącznie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu czy beztroskiej zabawy. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie, jako szeroko pojęty animant, którym stać się może np. zwykły przedmiot czy ciało aktora.

Przedstawienia grane będą na 5 scenach - w Ateneum, Galerii, Pałacu Młodzieży, Kinoteatrze Rialto oraz Galerii Katowickiej (Wyższy Poziom).

Zaplanowano również czytanie współczesnego tekstu dla teatru lalek i promocję "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży" wydawanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowych, organizowanych wspólnie z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów; poprowadzą je aktorzy m.in. z Izraela, Grecji i Włoch. Wyjątkową atrakcją będą zajęcia z chilijskim lalkarzem José Alvarezem, który przyjedzie do Katowic tylko na warsztaty. Jak podczas poprzednich edycji, ukazywać się będzie gazeta festiwalowa "Laluś".

Teatromanów zachęcać nie trzeba, pozostałych namawiamy, by zarezerwowali sobie czas (i bilety) na festiwalowe wydarzenia. Warto!

***

12. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW LALEK "KATOWICE - DZIECIOM"

JUBILEUSZ 70-LECIA ŚLĄSKIEGO TEATRU LALKI I AKTORA ATENEUM

pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice

oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA

13 - 17 października 2015 (w ramach Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej)

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renata Chudecka
Materiał nadesłany
30 września 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki