Festwal wyobraźni stymulowanej zmysłami

Era Schaeffera - reż: Maciej Sobociński

Już 18 listopada o godzinie 19.00 w Teatrze Studio w Warszawie odbędzie się III edycja "Ery Schaefera" - widowiska, które łączy w sobie elementy teatru, plastyki, muzyki oraz tańca - wszystko to w hołdzie twórczości prof. Bogusława Schaeffera

Festiwal jest wykrystalizowanym spektrum twórczości największego dramaturga i kompozytora naszych czasów Bogusława Schaeffera. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Efekt przekroczył najśmielsze oczekiwania. Pozytywna opinia o tym przedsięwzięciu zaowocowała zaproszeniami z różnych stron Świata. Widowisko z udziałem Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Urszuli Dudziak, Kwartetu Olgi Szwajgier oraz aktorów Marka Frąckowiaka, Waldemara Obłozy, Agnieszki Wielgosz, sopranistki Valentiny Pennino, tancerza Witolda Jurewicza w reżyserii Macieja Sobocińskiego zaprezentowano na najbardziej znanym Festiwalu Teatralnym w Europie i Świecie w Edynburgu w  sierpniu 2010 r.

Po pierwszym spektaklu, w Edinburgh Spotlight oraz Herald Scotland, na 5 możliwych gwiazdek twórcy festiwau uzyskali dwa razy po 4.Na dwóch spektaklach obecny był Profesor Richard Demarco,  współzałożyciel Fringe Festival. Profesor zasłynął między innymi tym, że wypromował dla Szkocji (a co za tym idzie dla świata) Tadeusza Kantora. Po obejrzeniu naszego widowiska uznał, że od czasów Kantora nie widział nic lepszego i jest to jedna z najlepszych produkcji, jakie widział od początku festiwalu, na przestrzeni kilkudziesięciu lat!

Kontynuując  Festiwal "Era Schaeffera", będą do niego przystępować kolejni znani wykonawcy z całego Świata zafascynowani twórczością Mistrza.
II edycja "Ery Schaeffera", odbyła się  w kultowym miejscu Warszawy  w Muzeum Kolejnictwa na Dworcu Głównym w dniu 27 listopada 2010 roku.

We wrześniu i październiku 2011 widowisko zostało zaprezentowane w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Pokaz  "Ery Schaeffera"miał miejsce w nowoczesnej filii hiszpańskiego Teatru Narodowego Matadero. Mimo różnic językowych hiszpańska publiczność owacyjnie reagowała podczas prezentacji "Ery Schaeffera". Patronat Honorowy Ryszard Schnepf Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Hiszpanii. Projekt w Madrycie mógł zaistnieć dzięki wsparciu MKiDN, IAM, Ambasadzie RP w Madrycie, Teatro Espanol, Teatro Replika.

Dzięki "Erze Schaeffera", widz przez dwie godziny obcuje z muzyką podaną na wiele sposobów, z obrazem i aktorstwem. Sam Schaeffer bardzo dużo miejsca pozostawia na interpretacje. "To jest trochę moja rola życia. W przedstawieniu jest wiele ze mnie, z moich frustracji. Sama włożyłam dużo swoich tekstów, które profesor Schaeffer zaakceptował, bo wypływały z moich doświadczeń jako aktorki" tłumaczy Agnieszka Wielgosz.

Jest wiele osób, które wypromowały się na Schaefferze. "My promujemy samego mistrza"  mówią artyści związani z Fundacją Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, którzy od lat współpracują z Schaefferem i zajmują się promocją jego twórczości. To grono międzynarodowe, artyści na początku swojej drogi zawodowej i ci uznani na świecie.

Przedsięwzięcie to było ogromnym wyzwaniem oprócz wykonawców a jest ich 30 osób (Orkiestra Amadeus, Kwartet Olgi Szwajgier, Urszula Dudziak, aktorzy Marek Frąckowiak, Agnieszka Wielgosz, Waldemar Obłoza, tancerz Witold Jurewicz, sopranistka Valentina Pennino, reżyser Maciej Sobociński)  zaangażowana jest ekipa realizacyjna - 16 osób w tym  kamerzyści, operatorzy obrazu, dźwiękowcy, oświetleniowcy.

Wydarzenie  jest dużą realizacją multimedialno-teatralno- telewizyjną. Chcemy aby Festiwal ERA SCHAEFFERA wpisał się na stałe w rytm wydarzeń kulturalnych stolicy.
W tym roku 18 listopada gościem honorowym III edycji ERY SCHAEFFERA będzie Richard Demarco czołowy demiurg kulturalny i teatralny w Europie. Patronat Honorowy Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i  Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.
Partnerami naszymi jest Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Adama Mickiewicza.

W programie:
Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal
Kwartet Olgi Szwajgier
Jorgos Skolias
Łukasz Szajna  i Jerzy Mazzoll
Cyrille Mechin klarnet , saksofon  tenorowy i sopranowy
Michał Urbaniak

Aktorzy:
Marek Frąckowiak
Waldemar Obłoza
Agnieszka Wielgosz
Sean Palmer
Agnieszka Grzybowska
Anna Verma
oraz  Piotr Tymochowicz

Gość specjalny Richard Demarco
Tancerze - Witold Jurewicz,  ,Izabela Chlewińska ,Aleksandra Ścibor
Akrobaci - Flycube

(-)
Materiały Teatru
4 listopada 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia