Film – Czytanie – Rozmowa

20 Lat od premiery spektaklu Grzegorza Jarzyny „Bzik Tropikalny"

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny „Bzik tropikalny". Dziś TR Warszawa to miejsce, które od 20 lat kreuje nową energię twórczą – przestrzeń debiutów i rozwoju nowych generacji artystów. Rok 2017 będzie nową cezurą w historii TR Warszawa – zakończą się prace nad projektem nowej siedziby teatru na Placu Defilad, a w kolejnych latach rozpocznie się jej budowa. Z okazji 20. rocznicy premiery „Bzika tropikalnego" chcemy przypomnieć historię spektaklu i początków zespołu teatralnego, działającego obecnie pod nazwą TR Warszawa.

W zgodnej opinii krytyków i teatrologów data premiery „Bzika tropikalnego" i „Elektry" Eurypidesa wystawionej przez Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym, stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. "Bzik tropikalny" stał się także początkiem nowego rozdziału w historii Teatru Rozmaitości.

Rok po premierze Jarzyna został dyrektorem artystycznym sceny przy Marszałkowskiej. W chwili, gdy obejmował to stanowisko, był najmłodszym szefem teatru w Polsce, nie skończył jeszcze 30 lat. Pod jego kierunkiem Rozmaitości stały się główną kwaterą młodej generacji twórców, wchodzących na scenę z nową literaturą, tematyką i językiem. Kiedy w 2005 roku „Bzik" schodził z afisza, teatr przy Marszałkowskiej (noszący nową nazwę TR Warszawa) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie.

Program:
21 stycznia 2017 (sobota), godz. 17.00
"Bzik Tropikalny", reż. Grzegorz Horst D'albertis
pokaz spektaklu telewizyjnego (prod. TVP S.A., 1999)
czas trwania: 54 min
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem wykonawców i realizatorów oraz na premierę monograficznego numeru "Notatnika Teatralnego" poświęconego premierze spektaklu i jej pokłosiu. W numerze m.in. wywiady z twórcami i aktorami, scenariusz spektaklu, teksty przekrojowe na temat „zwrotu styczniowego" i 20 lat działalności TR Warszawa.
Miejsce: TR Warszawa, (ul. Marszałkowska 8, Warszawa), wstęp wolny

21 stycznia 2017 (sobota), godz. 19.00
Czytanie sceniczne scenariusza spektaklu
Grzegorza Jarzyny „Bzik Tropikalny"
wg dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik tropikalny" oraz „Nowe wyzwolenie" z udziałem członków zespołu TR Warszawa i aktorów współpracujących.
Reżyseria: Oskar Sadowski (ur. 1994, asystent Krystiana Lupy przy „Wycince", debiutował spektaklem „Oni" wg Witkacego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2016 roku)
Miejsce: TR Warszawa, (ul. Marszałkowska 8, Warszawa)
Po czytaniu zapraszamy na bankiet.

16 stycznia 2017 (poniedziałek), godz. 19.00
Rewolucja? Jaka rewolucja?
Debata w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny „Bzik tropikalny". Tego samego dnia w Teatrze Dramatycznym swój pierwszy w Warszawie spektakl – „Elektrę" Eurypidesa pokazał Krzysztof Warlikowski.
W zgodnej opinii krytyków i teatrologów ta data stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. W styczniu 2017 roku mija 20 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji o styczniowym przełomie i jego skutkach porozmawiają m.in. Grzegorz Jarzyna, Maciej Nowak, prof. dr hab. Krystyna Duniec, Piotr Gruszczyński. Spotkanie poprowadzą Dariusz Kosiński i Roman Pawłowski.
Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa), wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
16 stycznia 2017
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Grzegorz Jarzyna

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia