Filmowe emocje Carmen

"Carmen" - reż: Laco Adamik - Opera Krakowska w Krakowie

"Carmen" Bizeta, o której mawiał Piotr Czajkowski, iż jest "jedną z najcudowniejszych oper naszych czasów", będzie miała premierę w Operze Krakowskiej w najbliższy piątek.

W partię tytułową wcieli się Małgorzata Walewska, solistka światowych scen operowych, jedna z najlepszych interpretatorek Carmen, artystka, którą brytyjski "Time" zaliczył do grona 10 najsławniejszych Polaków. Do tej pory uczestniczyła w 10 polskich i zagranicznych produkcjach "Carmen". - Tu w Krakowie działamy na prawdziwych emocjach; gramy w filmowy sposób. Napięcie jest ważne w każdym geście, w każdym spojrzeniu - mówiła Małgorzata Walewska. - Przez 15 lat grania moja Carmen dojrzewa wraz ze mną. Teraz bardziej analizuję każdy ruch, każdy gest - tłumaczyła. 

Reżyser przedstawienia Laco Adamik, który po raz drugi realizuje "Carmen", podkreślił, że nie będzie to cepeliowska inscenizacja, pełna operowego kiczu. - Robimy przedstawienie tradycyjne, wierne opowieści, ale w świeżym ujęciu - tak, abyśmy mogli na nowo zrozumieć i poznać losy postaci. Carmen żyje szybko, ale to nie znaczy, że powierzchownie - mówił Laco Adamik. 

Muzyczne kierownictwo objął Tadeusz Kozłowski. Kolejne spektakle: 6,7,9 marca oraz 14,15,16 maja.

(AMS)
Dziennik Polski
4 marca 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia