Filmówka zagra Masłowską

studenci na Scenie Przodownik

"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej - przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi wystąpi w na Scenie Przodownik.

Wydany w 2006 roku dramat Doroty Masłowskiej to zabawna, ale nie pozbawiona ironii i przerysowań opowieść o dwójce młodych ludzi podróżujących po Polsce. Bohaterowie wpychają się kierowcom do samochodów twierdząc, że są biednymi Rumunami mówiącymi po polsku.

Ich śmieszne początkowo przygody, z każdą chwilą stają się coraz bardziej absurdalne i straszne.

- W pierwszej części bohaterowie uciekają w lot, szaleństwo, zabawę, a w drugiej przytomnieją i widzą konsekwencje tej ucieczki. Zamysł inscenizacyjny jest podporządkowany regułom spektaklu dyplomowego: na pierwszym planie są aktorzy. Chcę pokazać ich różnorakie możliwości. Odeszliśmy od tego, jak zazwyczaj się wystawia tekst Masłowskiej, czyli od konwencji realistycznej. Postawiliśmy na wyobraźnię widza. Nie ma rekwizytów ani zmieniającej się scenografii. A do tego aktorzy sami tworzą muzykę do spektaklu, śpiewają i grają na kilkunastu instrumentach, m.in. na gitarze, akordeonie, skrzypcach, mandolinie - opowiada Małgorzata Bogajewska i dodaje: - Tekst jest dużym wyzwaniem dla aktora. To trudna konwencja, bo trzeba utrzymać równowagę między tym, co komediowe, a jednocześnie pokazać zawartą w tekście prawdę o człowieku.

"Widz musi się liczyć z tym, że jest to sztuka nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie" - podkreślała w jednym z wywiadów Dorota Masłowska.

Małgorzata Bogajewską nie po raz pierwszy pracuje z łódzkimi studentami. W 2009 roku reżyserka zrealizowała w Teatrze Studyjnym "Plastelinę" Wasilija Sigariewa, a trzy lata później "Roberto Zucco" Bernarda-Marie Koltesa.

Premiera "Dwojga Rumunów mówiących po polsku" otworzyła Małą Scenę w odnowionym Teatrze Studyjnym.

16 marca, godzina 19.

(-)
Materiał Organizatora
16 marca 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki