Filmy TVP nominowane w konkursie Prix Europa

Nominacje do konkursu Prix Europa

Produkcja Telewizji Polskiej „Kuba. Rewolucja od kuchni” Witolda Szabłowskiego oraz koprodukcja TVP „Kamerdyner” Filipa Bajona zostały nominowane do prestiżowych nagród w międzynarodowym konkursie produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych Prix Europa.

W kategorii „Telewizyjny film dokumentalny" nominację Prix Europa otrzymał film „Kuba. Rewolucja od kuchni" w reżyserii Witolda Szabłowskiego, wyprodukowany przez Telewizję Polską. Film jest debiutem reżyserskim tego cenionego w Polsce i na świecie reportażysty i pisarza. W centrum zainteresowania twórców znalazła się, ściśle związana z historią i polityką, kultura jedzenia na Kubie. Rozpoczynając Rewolucję, Fidel Castro obiecał Kubańczykom, że dopóki jest u władzy, nie będą głodować. Jedzenie od zawsze jest w centrum uwagi kubańskich władz i zwykłych Kubańczyków. Bohaterowie filmu, włącznie z osobistym kucharzem Fidela Castro, gotują i opowiadają o swoim życiu – i jedzeniu.

To wielkie zaskoczenie i wielki zaszczyt. Bardzo cieszę się z nominacji, film to dzieło zbiorowe dlatego chcę podziękować moim wspaniałym współpracownikom, szczególnie ekipie z TVP oraz ekipie montażowej – komentuje Witold Szabłowski.

Koprodukowany przez TVP „Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona został nominowany w kategorii „Telewizyjny film fabularny". Film jest opowiedzianą z rozmachem historią splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku.

Bardzo się cieszę. To bardzo dobrze, że film, który ukazuje tragiczne losy mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej stał się przedmiotem międzynarodowego zainteresowania. Myślę, że historia, o której opowiada, może być dla nas wszystkich cenną lekcją na przyszłość – komentuje Filip Bajon.

Łącznie do udziału w tegorocznym konkursie zostały nadesłane 642 produkcje z 263 instytucji medialnych. Oficjalna lista nominowanych produkcji znajduje się na stronie www.prixeuropa.eu.

Prix Europa to największy europejski konkurs produkcji telewizyjnych radiowych i internetowych. Odbywa się od 1987 roku przy wsparciu europejskich nadawców publicznych, zaś od 2017 roku pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Tegoroczny konkurs Prix Europa odbędzie się w dniach 18-24 września 2020 r. w Poczdamie, pod hasłem „Changing Europe – Together in Trust" (ang. „Zmieniająca się Europa – razem w zaufaniu"). Tegoroczna edycja odbędzie się w tradycyjnej formule, w fizycznej obecności jurorów, uczestników i gości, przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, związanych z pandemią koronawirusa.

Oba nominowane filmy można obejrzeć na stronie vod.tvp.pl

TVP
Materiał nadesłany
12 września 2020
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia