Filmy wybrane i spotkanie

Olga Tokarczuk

8 czerwca od godz. 17.00 w cyklu |wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu można będzie obejrzeć filmy, które wybrała Olga Tokarczuk – autorka książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której we Wrocławskim Teatrze Współczesnym powstał scenariusz spektaklu „Kotlina” w reżyserii Agnieszki Olsten. O godz. 19.00 - spotkanie z Olgą Tokarczuk.

OLGA TOKARCZUK: Ostatnia fala – film mojej młodości, jak i cały Peter Weir. Niepokojąca wizja rzeczywistości, w której odsłania się nowy wymiar. Film z gatunku, który lubię najbardziej: 'nic nie jest takie, jak by się na pierwszy rzut oka wydawało'. Stał się jednym z kultowych obrazów dla rodzącej się pod koniec lat 70. ekologii głębokiej.
Noc myśliwego – mroczna baśń podszyta czarnym humorem, która jednocześnie pozwala nam znowu poczuć się dziećmi i mieć na chwilę dostęp do tej dziecięcej spontanicznej mądrości i wiary, że dobro zawsze wygra".

PROGRAM:
godz. 17.00 „Ostatnia fala" [106 minut]
godz. 19.00 spotkanie z Olgą Tokarczuk poprowadzi Olga Katafiasz
godz. 20.30 „Noc myśliwego" [89 minut]

OSTATNIA FALA reż. Peter Weir, Australia 1977
Klasyk w reżyserii mistrza Petera Weira. Australijski prawnik zostaje powołany do obrony czterech Aborygenów, oskarżonych o zamordowanie swego współplemieńca. Prawnik, zdecydowany za wszelką cenę rozwikłać zagadkę, odkrywa stopniowo coraz bardziej niepokojące i niejednoznaczne poszlaki, świadczące o jego własnym, niebagatelnym udziale w sprawie... Okazuje się, że kluczową rolę w sprawie odgrywa konflikt dwóch rzeczywistości - z jednej strony snu, mitów i pradawnych wierzeń, z drugiej - realności pozbawionej wartości innych niż materialistyczne...

NOC MYŚLIWEGO reż. Charles Laughton, USA 1955
Kultowy mroczny western z elementami czarnego humoru. Opowieść o chciwym kaznodziei (Robert Mitchum), opętanym ideą ciągłej walki i swoistej równowagi dobra i zła. Po zwolnieniu z więzienia poślubia wdowę po straconym współtowarzyszu z celi, któremu udało się w lalce własnej córki ukryć łup z napadu. Kaznodzieja morduje wdowę, pod pretekstem seksualnego wyuzdania, i rusza w pościg za jej dziećmi.

Bilety [15 zł za seans] można kupić w kasach Kina Nowe Horyzonty www.kinonh.pl

(-)
Materialy Teatru
7 czerwca 2013
Portrety
Olga Tokarczuk

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia