Finał Konkursu Klasyka Żywa

"Miny polskie" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

28 listopada zapraszamy na Finał Konkursu KLASYKA ŻYWA. Tego dnia zagramy „Miny polskie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, które wzięły udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. O godzinie 19.00 zapraszamy widzów na ogłoszenie werdyktu, którego emisja poprzedzi spektakl.

Dzień 23 maja został ustanowiony nieformalnym "świętem klasyki", podczas którego w całej Polsce w Teatrach widzowie mogli obejrzeć spektakle za symboliczne 250 groszy. W tym czasie w naszym Teatrze trwał Festiwal Debiutantów "Pierwszy Kontakt". Dlatego teraz oferujemy bilety na 28 listopada na "Miny Polskie" (w dniu finału Konkursu KLASYKI ŻYWEJ) za 250 groszy.
Rezerwacja biletów: BOW 56 622 55 97, 56 654 90 74.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione „święto klasyki" odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

(-)
Materiał Organizatora
16 listopada 2015

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...