Finał projektu Cyfrowa Banialuka

Digitalizacja archiwum Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

10 września o godzinie 11:00 w Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się konferencja finalizująca projekt „Cyfrowa Banialuka - digitalizacja archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej”

Prace nad projektem trwały od początku roku. W tym czasie zdigitalizowano blisko 1000 obiektów w tym zdjęcia, afisze, plakaty, programy oraz opracowano materiały filmowe. Do bazy danych wprowadzono wszystkie premiery – od 1947 roku jest ich 289, a także stworzono bazę blisko 700 osób współpracujących z i pracujących dla Banialuki. Powstała także strona internetowa www.cyfrowa-banialuka.pl, która umożliwia swobodne surfowanie po wirtualnym archiwum teatru. Udostępnione archiwalia ilustrują nie tylko zmiany zachodzące w blisko siedemdziesięcioletniej historii teatru, ale także towarzyszące im przemiany polityczne, estetyczne i kulturowe. Są zatem cennym źródłem wiedzy dla badaczy i miłośników teatru i środowiska akademickiego oraz osób zainteresowanych życiem kulturalnym naszego regionu.

Konferencję, podczas której zostanie zaprezentowana strona www.cyfrowa-banialuka.pl zobrazuje ekspozycja fotogramów obrazujących ważne wydarzenia z historii teatru oraz archiwaliów (plakatów i afiszy) pochodzących z pierwszego okresu funkcjonowania teatru.

Ponadto m.in. dr Katarzyna Walotek-Ściańska (Katedra Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) oraz Janusz Legoń (teatrolog) wypowiedzą się na temat kształtowania świadomości kulturalnej i estetycznej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz znaczenia nowych mediów we współczesnym życiu teatralnym.

Projekt Cyfrowa Banialuka - digitalizacja archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Teatr 2015. 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru.

(-)
Materiał Teatru
11 września 2015

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...