Finaliści Talentów Trójki w kategorii Teatr

Kapituła TTT wytypowała 3 czerwca trójkę nominowanych do nagrody

20 czerwca na Gali Talentów Trójki w trzech kategoriach: sztuki wizualne, film i teatr przedstawimy po raz siódmy laureatów naszych nagród. Trzy zespoły jurorów TT obradowały już i prezentują finalistów.

W tym roku nasze jury zdominowały po raz pierwszy panie. To: Magdalena Łazarkiewicz – reżyserka, Maria Seweryn – aktorka, Anna Smołowik – aktorka, laureatka TTT 2015, oraz reprezentująca Trójkę – autorka MBK (to ja). Do naszego grona zaproszony został także Tomasz Kireńczuk – wicedyrektor Teatru Nowego w Krakowie.

Obrady jury zostały zarejestrowane. Ta ich część, która nie jest tajna, zostanie tradycyjnie ujawniona, czyli usłyszymy głosy całego jury. Opowiemy o tym, co zainteresowało nas podczas przeglądania zgłoszeń do nagrody. Podamy uzasadnienie naszego wyboru trójki finalistów. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu lista zgłoszeń jest symptomatyczna dla tego, co dzieje się dzisiaj w polskim teatrze.

W części drugiej tego wydania MBK zaprosimy na Malta Festival Poznań, który rozpoczyna się za dwa tygodnie. Naszymi gośćmi będą: Michał Merczyński – dyrektor Festiwalu oraz twórcy finałowego widowiska multimedialnego, które 28 czerwca upamiętni 60 rocznicę Poznańskiego Czerwca – reżyser Jan Komasa i kompozytor – Bartosz Wąsik.

Od kilku lat program Malty ma swój idiom. W tym roku to Paradoks Widza. Trójka także od lat patronuje Malcie. Tegoroczna MFP będzie w wyjątkowy sposób relacjonowana przez nas. Zaczynamy już 19 czerwca "Zagadkową Niedzielą" Kasi Stoparczyk. Codzienne krótkie relacje od 20 czerwca będzie dwa razy dziennie przedstawiała Agnieszka Obszańska w audycji "Do południa" i w "Terenie Kultura". Wtorkowe "Do południa" w całości nadawane będzie z Placu Wolności w Poznaniu przez Michała Nogasia, potem - specjalne wydanie "Trójki pod Księżycem" (może uda się również zrealizować je w wersji plenerowej), "Radiowy Dom Kultury" (dołączy do nas Agnieszka Szydłowska) i MBK – 26 czerwca – tuż przed finałem.

(-)
Polskie Radio
6 czerwca 2016
Teatry
Polskie Radio

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia