Franciszek Pieczka laureatem

Nagroda Gintrowskiego dla Franciszka Pieczki

Wybitny aktor Franciszek Pieczka został laureatem Nagrody im. Przemysława Gintrowskiego. Wyróżnienie wręczono 10 grudnia podczas gali "Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie", która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

"Twórczość Przemysława Gintrowskiego to przede wszystkim muzyka, która nadawała nowe życie, nowy wymiar słowom. Słowom, które mówiły o rzeczach dla Polski najważniejszych, które dotykały wartości najwyższych - prawdy, umiłowania wolności oraz niezależności" - przekonuje Fundacja im. Przemysława Gintrowskiego, która od trzech lat honoruje twórców przypominających o tych wartościach dzisiaj; artystów, którzy nie pozwalają stłumić w sobie wolności do samostanowienia i wyrażania siebie.

W tym roku kapituła przyznała nagrodę znakomitemu aktorowi filmowemu i teatralnemu, odtwórcy niezapomnianych ról serialowych, twórcy wyróżnionemu Orderem Orła Białego - Franciszkowi Pieczce. - Gra czyni wolnym w drodze do prawdy, którą objawia artysta. Zwłaszcza taki artysta, jak Franciszek Pieczka - mówił w laudacji na cześć laureata Dariusz Domański, dziękując mu za "prawdziwe wzruszenia i za pokorę, bez której nie możemy mówić o prawdziwej wielkości człowieka i aktora".

AnOK
Gazeta Polska codziennie
12 grudnia 2018
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia