Fraszki, treny i pieśni

Warszawski Salon Poezji - Teatr Polski

Miesiąc temu Teatr Polski zainaugurował nowy cykl wzorowany na Krakowskim Salonie Poezji, inicjatywie Anny Dymnej z powodzeniem funkcjonującej w Teatrze Słowackiego od 2002 r. Do tej pory w Krakowie odbyło się ponad 300 takich spotkań

Salony Poezji powstały również w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Czechowicach-Dziedzicach, Gliwicach, Oświęcimiu, Rzeszowie, Andrychowie, Świdnicy, a także za granicą: w Dublinie, Sztokholmie, Montrealu.

Warszawskie spotkania rozpoczęły interpretacje wierszy Jana Twardowskiego, gośćmi Teatru Polskiego byli Anna Dymna i Andrzej Seweryn. W tym tygodniu – spotkanie drugie z tematem przewodnim twórczości Poety z Czarnolasu.

Poezje Jana Kochanowskiego (w tym między innymi jego słynne przejmujące „Treny") czytać będą aktorzy Jerzy Trela i Halina Łabonarska.

Pisane staropolskim językiem „Pieśni" doskonale nadają się także do muzycznych interpretacji – nic więc dziwnego, że z widzami spotkają się także członkowie zespołu muzyki dawnej La Tempesta. Julita Mirosławska (sopran), Jakub Burzyński (kontratenor) i Aleksander Wilgos (lutnia) mają wprowadzać słuchaczy w zapomniany świat.

Co ciekawe, twórczość Kochanowskiego prezentowano na inauguracji Salonu Poezji w Krakowie w 2002 r.

Sandra Wilk
Rzeczpospolita
28 lutego 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...