Fredro na Białorusi

Dwie sztuki Fredry ukazały się po białorusku

Fragmenty dwóch komedii Aleksandra Fredry - "Zemsty" i "Ślubów panieńskich" - zostały pokazane we wtorek w Mińsku na scenie stołecznego Teatru im. Kupały z okazji prezentacji wydania obu sztuk po białorusku.

Licznie zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć sceny ślubów panieńskich Klary i Anieli oraz rozmowy Papkina z Rejentem i Podstoliną w reżyserii głównego reżysera Teatru im. Kupały Mikałaja Pinihina. Aktorom towarzyszyła orkiestra kameralna.

- Na Białorusi Fredro to nieznany autor, nigdy nie był tu wystawiany - powiedział PAP Pinihin, podkreślając, że epoka, w której tworzył Fredro, jest dla Białorusinów bardzo ciekawa, a on sam miał wspaniałe poczucie humoru i jednocześnie potrafił pisać piękne, romantyczne sceny.

"Zemstę" w tłumaczeniu szefa białoruskiego PEN-Centru Andreja Chadanowicza oraz "Śluby panieńskie" w przekładzie Maryi Martysiewicz wydało w jednym tomie niezależne wydawnictwo Łohwinau przy wsparciu polskiej ambasady w Mińsku.

Jak powiedział PAP Chadanowicz, Fredrę tłumaczyło mu się z jednej strony niesłychanie ciężko, ale z drugiej była to wielka przyjemność.

- Trzeba było przybliżyć dowcipy, gry słowne zrozumiałe dla każdego człowieka w pierwszej połowie XIX w., odbiorcy z początku XXI w., ale zrobić to tak, żeby wydawało się, że tekst jest XIX-wieczny. Dodatkowym wyzwaniem było mistrzowskie rymowanie - zaznaczył.

Inicjatywa przetłumaczenia obu komedii wyszła - jak powiedział Pinihin - od Teatru im. Kupały.

Reżyser dodał, że Teatr ma w planach wystawienie całej "Zemsty", a on sam pracuje obecnie nad "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza, którego premiera jest planowana na styczeń.

- Trudno nie wystawić "Pana Tadeusza", który mówi o tym, co działo się w okolicach Nowogródka, 150 km od Mińska - podkreślił Pinihin.

Prezentacja wydania komedii Fredry odbyła się w ramach trwającego właśnie miesiąca literatury polskiej. W uroczystości uczestniczył ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka.

Małgorzata Wyrzykowska
(PAP)
24 października 2013

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia