Futurystyczna komedia romantyczna

"Ruby" - reż. Adam Sajnuk - Teatr WARSawy

„RUBY" – to historia pisarza Calvina Weira – autora dotychczas jednej bestsellerowej powieści – która poruszyła w posadach amerykański świat literacki. Po dziesięciu latach od premiery książki pozostaje on jednak autorem „jednej powieści". Neurotyczny Calvin, będąc w głębokim twórczym kryzysie, szuka natchnienia i pomocy u swojej pani psycholog, pod której wpływem zaczyna pisać historię romansu z dziewczyną swoich marzeń.

Autor powoli zakochuje się w napisanej przez siebie postaci. Pewnego ranka spotyka dziewczynę przygotowującą śniadanie w jego kuchni...

„Ruby" to swoista komedia romantyczna pełna Allenowskiego humoru i futurystycznych kontekstów. Nawiązuje do współczesnych trendów, zapoczątkowanych w kinie przez Charliego Kaufmana i Spike'a Jonze'a. To właśnie ich „Zakochany bez pamięci", „Jak we śnie" czy niedawne „Her" przecierają szlak dla nowego gatunku, w którym obyczajowość miesza się z science fiction.

Mateusz Banasiuk/Calvin
Uosobienie kryzysu męskości, mitoman i fantasta, na jego nieszczęście, heteroseksualista.
Ewelina Pankowska/ Ruby
...?
Katarzyna Kwiatkowska/ siostra Calvina
Sportsmenka, feministka, lesbijka, nieświadomie przyjęła męski punkt widzenia. Jej pomysł na siebie to: bez, bez, bez... bezpośredniość, bezkompromisowość, bezczelność. Typ kobiety, której większość facetów schodzi z drogi.

Edyta Olszówka/ terapeutka
Typ męski, dominujący. Bezkrytycznie wierząca w swoje eksperymentalne metody "leczenia". Gotowa poświęcić pacjenta, żeby udowodnić ich skuteczność.

Sławomira Łozińska/ matka Calvina
Ex kura domowa. Je tylko to, co spadnie z drzewa, pije wodę ze studni głębinowej, hoduje marihuanę. Promieniejąca pozytywną energią; w jej polu siłowym same zapalają się żarówki. Jej ulubione słowa to: pozytywny, energia, astralny, wibracje, relacje, kreacje...

Hanna Białoń
Materiał Teatru
9 marca 2019
Teatry
Teatr WARSawy
Portrety
Adam Sajnuk

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...