Gabriel Chmura

dyrygent

Dyrygent, urodzony 7 maja 1946 r. we Wrocławiu. Edukację muzyczną rozpoczął u Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 r. wraz z rodziną wyemigrował do Izraela, gdzie kontynuował naukę muzyki. W 1964 r. podjął studia kompozytorskie, dyrygenckie i pianistyczne w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W latach 1968-69 kontynuował studia w zakresie dyrygentury w École Normale de Musique w Paryżu u Pierre\'a Dervaux, a następnie (1969-71) w wiedeńskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Hansa Swarovsky\'ego.

Gabriel Chmura jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie, m.in. w 1970 r. zdobył I nagrodę w Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w 1971 r. otrzymał Złoty Medal w Concorso Cantelli w Mediolanie oraz I nagrodę w Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie.

W latach 1974-91 kierował, jako dyrektor artystyczny, kolejno: Operą w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną w Bochum (Niemcy) oraz Orkiestrą Narodową w Ottawie (Kanada). Poza tym dyrygował czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony Orchestra, Filharmonicy Izraelscy oraz Orkiestrą Symfoniczną NHK Tokyo. Jest również stałym dyrygentem gościnnym Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej. W Polsce występował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. W latach 2001-2007 Gabriel Chmura pełnił funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Gabriel Chmura nagrywa z London Symphony Orchestra dla wytwórni DG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. „Łazarz” Franza Schuberta, nagrany pod jego kierunkiem, został wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania symfonii Josepha Haydna, dokonane z National Arts Centre Orchestra dla CBS, zostały uznane za "Best Choice" przez American Record Guide i zyskały nominację do kanadyjskiej nagrody "Juno". W Operze Narodowej przygotował premierę „Fausta” Gounoda” (2008).

Oprac. KR
Materiały OiFP
3 grudnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia