Gapiszon Butenki przejdzie w paradzie

Dzień Dziecka w Toruniu

Przedstawienia teatralne i uliczne, parada, warsztaty i akcje plastyczne - to zobaczymy w weekend na obchodach Dnia Dziecka.

Wszystkie imprezy przygotowali pracownicy Teatru Baj Pomorski i Toruń 2016, które koordynuje starania naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. 

Głównym bohaterem Dnia Dziecka będzie Gapiszon, postać z popularnych historyjek Bohdana Butenki. W sobotę o godz. 11 rozpocznie się akcja "Poszukiwacze skarbów", czyli szukanie czapek Gapiszona na Rynku Staromiejskim. W rolę tej postaci wcieli się Krzysztof Grzęda. W niedzielę o godz. 13 ulicami Starówki przejdzie zaś "Gapiszonada", czyli kolorowa parada. - Zapraszamy do udziału wszystkie dzieci - mówi Marzenna Wiśniewska, kierownik literacki Baja. - Będzie można poznać ciekawe postaci bajkowe i poczuć się tak, jakbyśmy przenieśli się do królestwa bajek. W paradzie mogą wziąć udział również psy, które przypominają Korniszona, przyjaciela Gapiszona. Na zwierzę, które będzie najbardziej podobne do Korniszona, czeka nagroda.

Podczas niedzielnych obchodów Dnia Dziecka Gapiszon pojawi się kilkakrotnie jako główny bohater w teatrze przenośnym prezentowanym na Rynku Staromiejskim i przy Baju Pomorskim. Aktorzy zainscenizują "Przygody Gapiszona" na podstawie wybranych historyjek Bohdana Butenki. W Toruniu gościć będzie również twórca tej postaci. W Baju poprowadzi warsztaty ilustratorskie dla dzieci w wieku 6-10 lat. Organizatorzy przygotowali 120 miejsc. Wstęp wolny. Na dziedzińcu teatru odbędzie się akcja plastyczna "Uśmiechnięty Gapiszon". 

W niedzielę Baj Pomorski trzykrotnie zagra przedstawienie "Jabłoneczka" (godz. 11, 14, 16.30). Ciekawym wydarzeniem będą prezentacje trzech teatrów szkolnych - laureatów Festiwalu Teatrów Szkolnych organizowanego przez SP nr 1 w Toruniu. O godz. 18 obejrzymy trzy przedstawienia zrealizowane przez dzieci: "Najdzielniejszy z rycerzy" (SP nr 18), "Królewna śnieżka" (SP nr 1), "Świat dorosłych" (SP nr 1). Podczas wszystkich wydarzeń nie zabraknie słodyczy i niespodzianek rozdawanych przez bajkowe postaci. Specjalnie z okazji Dnia Dziecka ukaże się drugie wydanie książki "Gapiszon i tajemnica pierniczków", które będzie można kupić w sklepiku w Baju. - Przez cały dzień ogród teatralny będzie idealnym miejscem na piknik z dziećmi. Działać będzie kawiarnia i grill na świeżym powietrzu - mówi Wiśniewska.

Szczegóły: www.bajpomorski.art.pl/
(ml)

gg
Gazeta Wyborcza Toruń
30 maja 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia