"Gąska" dla niesłyszących

spektakl z tłumaczeniem na migowy

5 maja o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się spektakl "Gąski" Nikołaja Kolady w reż. Kariny Piwowarskiej - z tłumaczeniem na język migowy.

Mając na uwadze potrzeby osób niesłyszących i niedosłyszących, Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na spektakl z tłumaczeniem na język migowy. Umożliwiając niesłyszącym pełny udział w wydarzeniach kulturalnych, Teatr Polski w Poznaniu przyczynia się do budowania społeczeństwa otwartego, pozbawionego uprzedzeń i stereotypów.

Przekład na język migowy odbywa się symultanicznie w trakcie przedstawienia i oprócz tekstu sztuki obejmuje informacje na temat stosowanych przez aktorów środków artykulacji dźwięku, m.in. intonacji głosu, jego szybkości i barwy. Przekaz obejmuje także rozmaite inne brzmienia budujące teatralną rzeczywistość: muzykę, odgłosy, akustyczne efekty specjalne itp. Tłumacz uruchamia dodatkowe kanały komunikacyjne - wykorzystując charakterystyczne sygnały niewerbalne, prezentuje atmosferę świata przedstawianego na scenie. Dzięki wprowadzaniu elementów pantomimy (mimiki twarzy, ruchów, gestów) własnym ciałem odzwierciedla zachowania i emocje bohaterów. Korzysta przy tym z charakterystycznej dla języka migowego przestrzenności, co znacznie podnosi zrozumiałość komunikatu. Jako lipspeaker tłumacz potrafi znakomicie porozumiewać się nie tylko z widzami niedosłyszącymi, lecz także z nieznającymi języka migowego.

Spektakle tłumaczone na język migowy odbywają się w Teatrze Polskim w Poznaniu regularnie od 2010 roku, jednak tradycja organizowania przedstawień dla niesłyszących sięga kilkudziesięciu lat wstecz - już w 1974 roku z inicjatywy Romana Kordzińskiego (ówczesnego kierownika artystycznego i dyrektora Teatru) spektakl w jego reżyserii "Wariatka z Chaillot" Jeana Girardoux oraz "Klik-Klak" Jarosława Abramowa w reż. Piotra Sowińskiego realizowano z udziałem tłumacza języka migowego. W ostatnich latach tłumaczone przedstawienia połączone były ze spotkaniami, które stwarzały możliwość wymiany doświadczeń i wrażeń między aktorami i osobami niesłyszącymi.

"Gąska" Nikołaja Kolady dla niesłyszących w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się 5 maja o godz. 19.30 na Dużej scenie. Szczegółowych informacji dotyczących sprzedaży i rezerwacji biletów na spektakl udziela Biuro Obsługi Widzów. Kontakt: 61 852 05 41, 852 56 28, rezerwacja@teatr-polski.pl.

(-)
Materiał Teatru
30 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...