Gdańszczanin dyrektorem warszawskiego baletu

Krzysztof Pastor dyrektorem baletu Opery Narodowej

Krzysztof Pastor, gdańszczanin, a właściwie sopocianin został mianowany dyrektorem baletu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Warto przypomnieć, że taka propozycja została mu złożona już trzy lata temu, ale artysta nie mógł się wtedy zgodzić na warunki stawiane przez ówczesne kierownictwo narodowej sceny. Mówił wtedy: "Balet nie może być w teatrze piątym kołem u wozu. Po latach scenicznych występów jako tancerz, kiedy mam na swoim koncie około czterdziestu układów choreograficznych zrealizowanych w wielu teatrach, propozycję pokierowania narodowym baletem przyjąłem jako wyzwanie. Uważałem, że mogę swoje doświadczenia przekazać młodszym kolegom i sprawić, aby ranga baletu, tego pierwszego zespołu w Polsce została podniesiona, a balet był traktowany jako ważna, współczesna forma sztuki."

Tym razem jest inaczej, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski, zadeklarował przyznanie baletowi autonomii w strukturach Teatru Wielkiego - równorzędnej z dotychczasową rolą opery. W planach warszawskiej sceny jest utworzenie Polskiego Baletu Narodowego, który przyczyni się do odrodzenia polskiej sceny baletowej i naszej choreografii.

Krzysztof Pastor absolwent gdańskiej szkoły baletowej karierę sceniczną rozpoczął w poznańskim Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego, był solistą zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach osiemdziesiątych rozpoczął współpracę ze scenami zagranicznymi, występował m.in.w Le Ballet de l\'Opera de Lyon. Wśród wielu partii, zatańczył tam Romea w balecie "Romeo i Julia", występował w repertuarze współczesnym. 

Pierwszy własny układ choreograficzny Pastor pokazał w roku 1986 w czasie Międzynarodowej Gali Baletowej w Łodzi. Od lat jest choreografem w Holenderskim Balecie Narodowym. W najbliższą niedzielę warszawskiej publiczności pokaże swojego "Tristana" do muzyki Wagnera, a od poniedziałku będzie sprawował rolę jurora w gdańskim Konkursie Tańca.

Barbara Kanold
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
24 marca 2009
Portrety
Krzysztof Pastor

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia