Gdy bilety są dwa....

"Na arce o ósmej" - reż: Paweł Aigner -Teatr Baj Pomorski

Z takim problemem musiały zmierzyć się trzy pingwiny ze spektaklu pt.: "Na Arce o ósmej", który mieliśmy okazję zobaczyć drugiego dnia festiwalu. Przedstawienie opowiada ciekawą i pouczającą historię o przyjaźni, religii i trudnych wyborach pomiędzy dobrem a złem

Do krainy pingwinów przybywa biały gołąb, wysłannik Boga, przynosząc wiadomość o potopie, który Najwyższy ma zesłać na ziemię. Proponuje zwierzętom zaproszenie na statek, ocalającą Arkę Noego. Pojawia się jednak problem, gdyż na Arkę może dostać się tylko para zwierząt z każdego gatunku. Początkowo zwierzęta zapominają o nieobecnym koledze, z którym chwilę wcześniej się pokłóciły, dopiero gdy ten pojawia się i zaczyna śpiewać o przyjaźni, koledzy pomagają mu dostać się  na statek, przemycając go w bagażu. Zachowanie pingwinów przypomina nam zachowanie ludzi – dopiero w nieszczęściu potrafią znaleźć wspólny język. Przedstawianie niesie pozytywny przekaz, ukazuje bowiem moc prawdziwej przyjaźni. I choć można pingwinom zarzucać oszustwo, to chyba każdy się  zgodzi, iż robią to w słusznej sprawie. Cała historia kończy się w zabawny sposób, zaś przedstawienie przypominam nam, że przyjaźń jest bardzo ważna i nie możemy o niej zapominać.

„Na Arce o ósmej” to przezabawna opowieść oprawiona w ciekawie zaaranżowane pieśni inspirowane i stylizowane na żydowskie. Sama sceneria, niezwykle oddziałująca na wyobraźnię, świetnie komponuje się z treścią przedstawienia. Gra świateł i dźwięków korzystnie wpływa na tworzenie zgranej całości. Bardzo spodobał mi się układ krzeseł na widowni – publiczność mogła poczuć się, jakby rzeczywiście  była w środku przedstawienia. Nie została odcięta od spektaklu, tylko stała się jej częścią. Także gra aktorów umożliwiała bliższy kontakt z przedstawieniem.

Justyna Permus
Kurier Festiwalowy XVIII MFTL "Spotkania"
28 października 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia