Gdynia ponownie Miastem Słowa

Przed nami finał Nagrody Literackiej Gdynia

Podczas Gali Nagrody Literackiej Gdynia wręczone zostaną tzw. Kostki Literackie laureatom czterech kategorii: prozy, poezji, eseju i przekładu na język polski. Każdy z nich wzbogaci się również o 50 tys. zł.

Jak co roku na przełomie sierpnia i września czeka nas rozstrzygnięcie jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce - Nagrody Literackiej Gdynia. Po raz drugi z rzędu imprezę obudowano Festiwalem Miasto Słowa (26.08-1.09), na którym czeka nas wiele nie tylko literackich atrakcji.

Festiwal Miasto Słowa to w największym skrócie spotkania literackie, akcje miejskie, pokazy filmów i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy i pisarek. W Gdyni pojawią się polscy autorzy i autorki. W Konsulacie Kultury odbędą się spotkania z Witem Szostakiem (26.08, godz. 18.00), Jackiem Dehnelem (27.08, godz. 18.00), Tomaszem Organkiem (27.08, godz. 19.00), Markiem Bieńczykiem - do niedawna jurorem Nagrody Literackiej Gdynia (30.08, godz. 17.00), Witoldem Szabłowskim (1.09, godz. 14.00), Łukaszem Orbitowskim (1.09, godz. 16.00). Z kolei w UrbanLab Gdynia posłuchać będzie można Olgi Drendy (29.08, godz. 17:30).

- Festiwal Miasto Słowa z założenia ma być dopełnieniem i rozwinięciem tego, co wyłania się z zestawu nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Mamy dwie drogi postępowania: prezentacja nowych tytułów i tego, co w najnowszej polskiej literaturze najciekawsze - stąd obecność takich osobowości jak Bieńczyk, Dehnel, Organek, Orbitowski czy Szostak. Z pełną świadomością zaprosiłem tez Witolda Szabłowskiego, ponieważ mamy świadomość jak ważną dziedziną dla czytelnictwa jest obecnie reportaż. Drugą drogą jest podejście krytyczne i problematyzowanie zjawisk, jak bardzo liczne transfery z literatury gatunkowej do głównego nurtu, co zdominowało polską literaturę ostatnich lat. Warto wziąć udział w naszych trzech bardzo ciekawie zapowiadających się debatach: "Małe matczyzny", "Surrealistki?" oraz "Wsłuchani w przyrodę" - mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miasto Słowa.

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Miasto Słowa czeka nas wiele literackich i nie tylko atrakcji.

Pierwszy dzień festiwalu (26 sierpnia) odbędzie się pod znakiem fandomu (społeczności fanów, zwykle używane w odniesieniu do fanów fantastyki, ale także m.in. przez fanów mangi i anime, RPG, creepypasty, fanów youtuberów, piosenkarzy i aktorów, a także kreskówek). Będzie okazja do wspomnienia jednej z najbardziej zasłużonych postaci dla polskiego fandomu, niedawno zmarłego Macieja Parowskiego, redaktora "Nowej Fantastyki" (godz. 17:30). Będzie można zobaczyć fragment jego gigantycznej kolekcji zdjęć dokumentujących historię fandomu. Odbędzie się również spotkanie "Fandomowe historie" z Tomaszem Pindlem i Wojciechem Orlińskim (godz. 19), którzy opowiedzą czym jest, był i będzie fandom.

Z kolei w sobotę 31 sierpnia w Konsulacie Kultury warto zarezerwować czas na debaty. Spotkanie pt. "Surrealistki?" (godz. 16) będą okazją, by podczas spotkania nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia Julii Szychowiak (poezja) i Adelajdy Trzcińskiej (proza) z jurorką NLG od tego roku Elizą Klicką zastanowić się nad zasadnością takiego określania ich literatury. O "Małych matczyznach" (godz, 17) usłyszymy od Małgorzaty Lebdy (nominowanej w kategorii poezja), Zyty Rudzkiej (nominowanej w kategorii proza) oraz Waldemara Bawołka (dwukrotnie nominowanego do NLG). Tematem będą miejsca małe, prywatne, matczyne, gdzie tożsamości nie trzeba kształtować, bo towarzyszy nam od urodzenia.

Z kolei temat ekologiczny "Wsłuchani (w przyrodę)" omawiać będą Krzysztof Środa, Paulina Pindzik i Urszula Zajączkowska, którzy zwrócą uwagę na wrażliwość literatury związaną ze środowiskiem, które nas otacza. Na deser w Blues Clubie odbędzie się koncert Dylan.pl (31.08, godz. 20) z udziałem Filipa Łobodzińskiego nominowanego za przekład na język polski za przekład "Tarantuli" Boba Dylana. Koncert poprzedzi odczytanie poematu "Koniec wakacji" przez jego autorów: Marcina Barana i Marcina Sendeckiego.

Jednym z zaproszonych gości jest w tym roku Jacek Dehnel, autor m.in. świeżo wydanej książki "Ale z naszymi umarłymi" o której porozmawia 27 sierpnia w Konsulacie Kultury z Przemysławem Rydzewskim.

Sednem imprezy jest finał Nagrody Literackiej Gdynia. Odbędą się więc spotkania z nominowanymi w każdej z kategorii. Z nominowanymi w kategorii proza spotkamy się w Konsulacie Kultury w środę 28 sierpnia o godz. 18. Spotkanie z eseistami odbędzie się w w tym samym miejscu bezpośrednio po nim o godz. 19:30. W czwartek 29 sierpnia o godz. 18 można poznać bliżej nominowanych w kategorii poezja, a nominowanych twórców przekładu na język polski wysłuchamy także zaraz po spotkaniu z poetami o godz. 19:30.

Uroczysta Gala Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w piątek 30 sierpnia o godz. 19. Wstęp na nią w Muzeum Emigracji możliwy jest tylko na podstawie zaproszeń, jednak każdy chętny będzie mógł ją śledzić dzięki streamingowi na żywo na facebookowej stronie Nagrody Literackiej Gdyni. Z kolei ze wszystkimi laureatami porozmawia Michał Nogaś w Konsulacie Kultury w niedzielę 1 września o godz. 17. Program imprezy dopełniają warsztaty skierowane do dzieci i dorosłych oraz pasmo filmowe, w którym w Gdyńskim Centrum Filmowym zobaczyć można "Głos Pana", "Wizytę", "Ferrante Forever. Gorączka czytania", "Honorowego obywatela" oraz "Kucharzy historii". Podczas festiwalu na stoisku księgarni Vademecum przez cały czas trwania imprezy kupić będzie można książki nominowanych i gości.

Wstęp na Galę Nagrody Literackiej Gdynia za okazaniem zaproszeń. Bilety na koncert Dylan.pl to koszt 50 zł, a bilety na każdą z propozycji filmowych - 12 zł. Na wszystkie pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny (na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: promocja@bibliotekagdynia.pl).

Łukasz Rudziński
trojmiasto.pl
27 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...