Generalnie dramat - wernisaż muralu

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr Polski we Wrocławiu i BWA Wrocław

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr Polski we Wrocławiu i BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej zapraszają na wernisaż muralu Generalnie dramat autorstwa kolektywu DWA ZETA, który odbędzie się w czwartek 28 maja 2015 o godzinie 18:30 we Wrocławiu w przestrzeni przy Teatrze Polskim przy ul. Zapolskiej 3. Projekt realizowany jest z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Realizacja artystyczna pod wspólnym tytułem Generalnie dramat powstanie na dwóch płaszczyznach. Punktem wyjścia jest cykl fotografii Karoliny Zajączkowskiej, odnoszących się do kondycji współczesnej kultury w Polsce. Punktem docelowym jest wielkoformatowy obraz namalowany przez Sławomira Czajkowskiego na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Malarz wykorzysta, przetworzy, a następnie realistycznie namaluje własną interpretację fotografii.

"Teatr jest nierozerwalną i esencjonalną częścią kultury, od zawsze stanowił niezależną przestrzeń dla komentarza nad ważnymi tematami społecznymi i politycznymi, proponował odważne, nierzadko kontrowersyjne wizje [...]. Wszystkie cechy, które pielęgnuje teatr, są naszym zdaniem niezbędne do wychowania świadomego społeczeństwa, dlatego sytuacja przedstawiona na obrazie będzie bliska codzienności i tym samym będzie się starać zmniejszać dystans" – podkreśla duet DWA ZETA, autorzy muralu. – "Kulturę robi się w kapciach, nie pod krawatem" – dodają.

W programie wernisażu znajdą się także performansy wrocławskiej grupy Łuhuu! oraz legendarnej grupy LUXUS. Od samego rana w teatrze oraz w przestrzeni wokół niego będą trwały warsztaty artystyczne i teatralne dla grup szkolnych.

PROGRAM

godz. 10:00
Warsztaty i działania w plenerze dla grup szkolnych
– Sceny ze sceny – warsztaty artystyczno-teatralne. Prowadzenie: Ewa Służyńska

godz. 16:00
– Monika Prokulewicz, Dysproporcja – czytanie w reżyserii Niny Karniej w wykonaniu studenckiej grupy teatralnej Teatr Poruszenia

godz. 18:30
– Generalnie dramat – wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA
– Wyjścia – performans grupy Łuhuu!
– Performans Luxus daje na ulicy – akcja grupy LUXUS

godz. 19:30
– Muzyka na żywo DJ Wojtek Furmaniak

***

Mural wrocławskiego kolektywu DWA ZETA stanowi część kampanii "Przeżyjemy w teatrze" oraz akcji "Bilet za 250 groszy" (23 maja 2015). Ma ona na celu nie tylko popularyzację teatru i walkę z mitem o jego niedostępności i elitarności. Odmienne koncepcje estetyczne obu projektów oraz sięgnięcie po estetykę streetartową podkreślają interdyscyplinarność współczesnego teatru i ukazują go jako miejsce żywe – nawiązujące bezpośredni kontakt z widzem.

Hasło "Przeżyjemy w teatrze" ma przypominać, że zarówno w przeszłości, jak i obecnie, to właśnie teatr jest miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości. Poddając świat twórczemu przetworzeniu, aktywnie podejmuje wyzwania stawiane przez współczesność. Jest miejscem inspirującym, kształtującym postawy społeczne i estetyczne, pozwalającym na wypracowanie wspólnych wartości.

O twórcach:

Kolektyw DWA ZETA (Karolina Zajączkowska i Sławek ZBIOK Czajkowski) to duet artystyczno-kuratorsko-romantyczny, zajmujący się poszukiwaniami wizualnymi i krytyką (lub aprobatą) zastanego porządku. Zakres ich prac mieści się pomiędzy partyzanckimi akcjami w przestrzeni miejskiej a zaangażowanym projektowaniem rzeczywistości. Do realizacji swoich postulatów wykorzystują różnorodne media, takie jak malarstwo, fotografia, murale wielkoformatowe, publikacje, plakaty.

Sławek ZBIOK Czajkowski (ur. 1982 w Zielonej Górze) – malarz, ilustrator. Brał udział w licznych projektach i wystawach m.in. w Brazylii, Chinach, Francji, Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii. Współkurator wielokrotnie nagradzanego biennale sztuki miejskiej Out of Sth. Z Karoliną Zajączkowską tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Laureat licznych nagród, m.in. Grand Prix Konkursu Gepperta. W 2011 roku był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Związany z warszawskim studiem UVMW.

Karolina Zajączkowska (ur. 1990 we Wrocławiu) zajmuje się sztukami wizualnymi, zwłaszcza fotografią dokumentalną i paradokumentalną. Studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii (ITF) na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy). Niezależna kuratorka projektów i wystaw, współpracuje z BWA Wrocław i Ośrodkiem Postaw Twórczych. Ze Sławkiem ZBIOKIEM Czajkowskim tworzy duet artystyczny DWA ZETA. Związana z warszawskim studiem UVMW.

Grupa LUXUS – wrocławska grupa artystyczna, działająca w latach 1983–1995. Sami siebie ogłosili legendą, wyznaczając swój czas i swoje miejsce w historii sztuki. Twórczość grupy jest przez wielu krytyków uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Grupa w składzie: Bożena Grzyb-Jarodzka, Ewa Ciepielewska, Małgorzata Plata, Paweł Jarodzki, Jerzy Kosałka, Jacek "Ponton" Jankowski, Stanisław Sielicki, Szymon Lubiński.

Grupa Łuhuu! powstała w roku 2005. Zajmuje się performansem. Kładzie duży nacisk na interakcję, kontakt z przypadkowym widzem w przestrzeni publicznej. Porusza się głównie w obszarze gender, problemów tożsamości, szeroko pojętej komunikacji oraz sytuacji rozgrywających się na pograniczu publiczne/prywatne, często za pomocą mocnego wizualnego przekazu. Grupa w składzie: Katarzyna Goleń, Karina Marusińska, Agnieszka Rzeźniak, Natalia Rzeźniak-Pospieszalska.

Ewa Rebeka Służyńska – rocznik 1990. Debiutowała w czerwcu 2013 indywidualną wystawą rysunkową Everyday Struggle w Studiu BWA Wrocław. Studiuje mediację sztuki na ASP we Wrocławiu. W 2014 obroniła dyplom licencjata edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na ASP we Wrocławiu. Współpracowała z Otwartą Pracownią Kultury Baskijskiej BASK, malowała mural Hejt iz grejt w ramach wystawy Hate is reality w ramach MIASTOPROJEKT, brała udział w kilkunastu zbiorowych wystawach, m.in. w galerii Wozownia na Biennale rysunkowym w Toruniu, w galerii Entropia we Wrocławiu w ramach Otwartej pracowni Jerzego Kosałki i Sto*Disegnando Rysuję w V9 w Warszawie. Wraz z Madzią Kreis i Natalią Romaszkan w listopadzie 2014 realizowała projekt artystyczno-kulinarny Po drugiej stronie stołu w ramach rezydencji artystycznej w San Sebastian. Najświeższym osiągnięciem jest indywidualna wystawa rysunkowa Upadek swobodny, do obejrzenia w galerii POCO.

Teatr Poruszenia – działająca we Wrocławiu grupa studencka (i nie tylko) zajmująca się teatrem ruchu i pantomimą. Pod czujnym okiem reżyserki Eweliny Niewiadowskiej przygotowała swój pierwszy spektakl Złudzenie na motywach Królowej śniegu Hansa Christiana Andersena (2013). Rok później we współpracy z Akademickim Radiem LUZ zrealizowała przedstawienie PreLuzium na podstawie własnego scenariusza. Młodzi ludzie, z różnym doświadczeniem i zainteresowaniami, z pasją i zaangażowaniem tworzą szczególną całość, opartą na nietuzinkowych jednostkach. Niebawem zaplanowana jest kolejna autorska sztuka. Spektakl powróci do tradycji ruchowej, nie zabraknie tańca, pantomimy i plastycznych elementów, które są dla grupy równie ważne. Już 4 czerwca 2015 w Centrum Inicjatyw Artystycznych przy ul. Tęczowej 79 we Wrocławiu odbędzie się premiera najnowszego przedstawienia INDYGO.

Nina Karniej – teatrolożka, historyczka, doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Asystentka reżysera Michała Zadary przy spektaklach Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór oraz Dziadów część III. Reżyserka przedstawienia z udziałem młodzieży (Dziady. Część II i poemat Upiór, 2014). Od pięciu lat kuratorka i producentka wydarzeń edukacyjnych i okołoteatralnych w Teatrze Polskim we Wrocławiu, m.in. spektakli dla młodzieży Tytus Andronicus. Impresje, reż. T. Węgorzewski (2013), Świałoczuli, reż. K. Strączek (2014), Antygona gra, reż. M. Gorol (2015). Asystentka producenta i management – Król pasterzy, reż. M. Tracz (2014), Opera Krakowska.

Wojtek Furmaniak – promotor i DJ z Wrocławia. Obecnie booking manager w klubie Szklarnia, wcześniej w klubach Puzzle oraz Bułka z masłem. Organizator wielu wrocławskich imprez i koncertów. Od 2011 roku współodpowiedzialny za cykl plenerowych imprez Rap Szalet oraz Regularna Stopa. Członek kolektywu Food Think Tank.

***

Koordynator: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy projektu: Teatr Polski we Wrocławiu, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Idea kreatywna i nadzór artystyczny: LOWE Warsaw

(-)
Instytut Teatralny
21 maja 2015

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...