Geograficznie i klasycznie

Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Teatr Collegium Nobilium zaplanował na grudzień wiele atrakcji. Przedwczoraj odbyła się premiera spektaklu "Mapa", a już niebawem kolejne spotkanie z cyklu Evviva l\'arte

"Mapa" o błyskotliwy spektakl wyprodukowany specjalnie na Światowy Festiwal Szkół Teatralnych, który odbył się w sierpniu 2010 w Peru. Dwoje aktorów wprowadza publiczność w żartobliwą i intensywną pracę teatralną, której celem jest znalezienie kilku punktów wspólnych w – z pozoru rozbitym – współczesnym świecie. Aktorom podczas działań scenicznych stale towarzyszy projekcja mapy.

Widzimy młode małżeństwo (ONA i ON), które nie opuszcza swego pokoju, ale przy najprostszych codziennych czynnościach (wspólne gotowanie, seks) składa – jak puzzle – mapę świata.  Nie wychodząc z mieszkania, dotykają kolejnych krajów na globie. W końcowej scenie widz uświadamia sobie, że szminka, której używa ONA, została wykonana przez kobietę, której mąż zabił JEJ męża… To spektakl dający do myślenia. Długo pozostaje w pamięci.

Z kolei 15 grudnia o godz. 19:30 (środa) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Evviva l’arte pt. "Klasyka Współcześnie". Gośśmi będą Filip Bajon i Andrzej Seweryn. Wstęp wolny.

Spotkanie prowokuje do postawienia sobie wielu pytań - jak zrozumieć dziś słowo "klasyka"? Czy "współcześnie" oznacza "nowocześnie"? A to słowo z kolei - dokąd ma zaprowadzić inscenizatora? Czy interpretacja w duchu tekstu, wierna autorowi, didaskaliom musi być anachroniczna? Jak z klasycznymi tekstami obchodzi się współczesny teatr - polski, europejski? Jakie inspiracje zaczerpnął z nich film? Te i im podobne pytania mogą dać początek dyskusji Andrzeja Seweryna i Filipa Bajona. Spotkanie poprowadzi Rafał Sławoń.

Agnieszka Sowińska
Materiały Teatru
10 grudnia 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...