Gilda Gray (1901 - 1959)

Urodziła się 24 października 1901 w Krakowie. Zmarła 22 grudnia 1959 w Kaliforni.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.

Broadwayowska gwiazda i polska patriotka. Ameryka lat 20. oszalała na punkcie złotowłosej Gildy Gray i jej zmysłowego tańca shimmy, który najpierw rozpalał jazzowe parkiety Nowego Jorku, Chicago i Los Angeles, by potem trafić do kilku hollywoodzkich filmów, a nawet na przyjęcie do Wielkiego Gatsby'ego ze słynnej powieści F. Scotta Fitzgeralda. Anegdota mówi, że pytana o styl tańca z mocnym, polskim akcentem odpowiadała: "I'm shaking my chemise" ("Potrząsam swoją koszulą").

Pewnie niewiele osób wiedziało, że Gilda Gray, której sława porównywana była do Poli Negri link otwiera się w nowym oknie , to naprawdę Marianna Michalska. Urodziła się 24 października 1901 w Krakowie, który wówczas znajdował się pod zaborem austriackim. Do Stanów Zjednoczonych wyjechała z rodzicami już jako kilkulatka, zamieszkała w Milwaukee w Wisconsin. Stamtąd trafiła na sceny rewiowe i kabaretowe, a potem wypatrzona przez łowcę talentów - do kina. Zagrała w kilkunastu niemych produkcjach, w tym m.in. w "The Devil Dancer", "Piccadilly" i "Cabaret", ale też sama była dla kina inspiracją, by wspomnieć "Gildę" z Ritą Hayworth w roli głównej - film w reżyserii Charlesa Vidora z 1946 roku. Było o czym opowiadać.

Jej trzy małżeństwa skończyły się rozwodem, interesy - bankructwem, a powrót do showbiznesu - atakiem serca. Nigdy też nie wyrzekła się swoich korzeni. Podczas II wojny światowej, Gilda zaangażowała się w pomoc finansową na rzecz walczącej Polski,wspierała także wielu polskich emigrantów wojennych, którzy właśnie w Stanach Zjednoczonych próbowali ułożyć swoje życie od nowa. O zmarłej 22 grudnia 1959 roku w Kaliforni Gildzie Grey przypomina dziś gwiazda w hollywoodzkiej Alei Sławy.

___

Źródła: Wikipedia, portal Taniecpolska.pl, Tygodnik Polityka, miesięcznik Śląsk, eteatr.pl, Gazeta Wyborcza, histmag.org.pl, Culture.pl, Marie Rambert Dance Company, Teatr Wielki Opera Narodowa, wydawnictwo Prószyński i S-ka, Dwójka, Polskie Radio. Korzystałam z publikacji "W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak" wydanej przez Operę Bałtycką. 

Anna Legierska
Culture.pl
24 kwietnia 2017
Portrety
Gilda Gray

Książka tygodnia

Matkobójcy
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Joanna Komorowska

Trailer tygodnia

Mewa
Jarosław Fedoryszyn
Po sukcesie, jaki odniósł plenerowy s...