Głodowanie czas zacząć

Mistrz Głodu" - reż. Paweł Szkotak - Teatr Biuro Pozdróży z Poznania - 25. Gliwickie Spotkania Teatralne

Happening, który prowokuje, skłania do myślenia i wzbudza zachwyt – niestety, na pewno w ten sposób nie opiszemy „Mistrza Głodu" w reżyserii Pawła Szkotaka.

Happening plenerowy „Mistrz Głodu" był jednym z wydarzeń zakończonych już Gliwickich Spotkań teatralnych. To performance inspirowany opowiadaniem Franza Kafki „Głodomór", choć nawiązanie do tego dzieła jest dość odległe.

Przedstawienie odbyło się na skwerku przy ruinach Teatru Victoria. Początkowo mogliśmy obserwować prostokątną instalację zakrytą dużym płótnem, na której wyświetlane były samotne dni Mistrza Głodu. Następnie konferansjer opiewając dzieło Mistrza zrywa płachtę, pod którą ukrywa się ów męczennik głodu w przezroczystej klatce. Okazuje się jednak, że był to oszust – znajdujemy go z pętem kiełbasy na szyi. Zostaje więc wyłoniony nowy Mistrz Głodu, który od razu rozpoczyna swoje oczyszczające głodowanie.

Tyle tytułem wstępu, bo potem robi się dziwnie. Do zalet przedstawienia można zaliczyć nawiązanie do utworu Kafki i przeniesienie go we współczesne realia. Ciekawa była także wspomniana klatka, w której wnętrzu wyświetlane były sceny z życia, majaki Mistrza Głodu. Plusem była także aktywizacja publiczności, która uczestniczyła jednocześnie w dwóch przedstawieniach – spektaklu w spektaklu.

Happening posiadał jednak sporo wad, z których najważniejszą było niezrozumienie. Mimo przejrzystej formy, trudno było dociec, co artyści poprzez swój występ chcieli przekazać. Odnosi się wrażenie, że chcieli powiedzieć na raz dosłownie wszystko. Tak więc mamy problem anoreksji, polskich nacjonalizmów, odpowiedzialności za rodzinę, wątek miłosny, kwestie męczeństwa, religii i długo można by jeszcze wymieniać. Nawet znajomość tekstu Kafki nie była pomocna w interpretacji przedstawienia.

Dostaliśmy więc ciekawy pomysł, w dobrej formie, który chyba jednak potrzebuje jeszcze sporo dopracowania. Mistrz Głodu raczej do głodówki nie zachęca, może dlatego nieodległe fast foody cieszyły się po przedstawieniu tak dużą popularnością...

Barbara Koc
Dziennik Teatralny Katowice
20 maja 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia