Gloria Artis dla Teatru Śląskiego

Dzisiaj odbyły się 115. urodziny Teatru Śląskiego

Teatr został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego BRĄZOWYM MEDALEM „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS". To dla nas szczególny dzień. Szczególny jest zresztą dla nas cały rok, bo właśnie teraz obchodzimy 115-lecie teatru, 100-lecie sceny polskiej, 25-lecie Rady Mecenasów, 5-lecie istnienia Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański" i 5. edycję Międzynarodowego Festiwalu OPEN THE DOOR.

Cieszymy się, że w tym szczególnym Roku Jubileuszowym odznaczeni zostali nasi pracownicy. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, odebrała Bogumiła Murzyńska – nasza wspaniała aktorka, która w minionym miesiącu świętowała 60-lecie pracy artystycznej. Inni artyści oraz pracownicy administracyjni i techniczni zostali uhonorowani Medalami za Długoletnią Służbę oraz Krzyżami Zasługi przez Wojewodę Śląskiego, a także Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Śląskiego przez Marszałka Województwa Śląskiego.

Jak co roku w urodziny nie tylko świętujemy, ale także rozdajemy prezenty. Dziękujemy naszym Mecenasom za wsparcie i życzliwość dla katowickiej sceny. W tym roku postanowiliśmy obdarować ich pamiątkową statuetką z wizerunkiem naszego patrona, Stanisława Wyspiańskiego, oraz książką „25 lat współpracy Rady Mecenasów z Teatrem Śląskim", wydaną specjalnie na tę szczególną okazję.

Mecenasi, zgodnie z tradycją, nagrodzili także wybraną aktorkę i aktora za szczególne osiągnięcia artystyczne w poprzednim sezonie. W tym roku nagrody z rąk przedstawicieli Rady Mecenasów odebrali Karina Grabowska i Artur Święs.

Wręczyliśmy także wyjątkową statuetkę „Angelus Kulis", corocznie przyznawaną przez Roberta Talarczyka wybranej osobie pracującej w teatrze. Tym razem wyróżnienie to odebrała Anna Podsiadło – archiwistka i bibliotekarka, posiadająca posiadająca ogromną wiedzę na temat naszego teatru.

Aneta Głowacka
Teatr Śląski
8 października 2022

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...