Gloria Artis i Bomba dla Jacka Głomba

Podczas benefisu "20. sezonów Jacka Głomba w Legnicy" jubilata odznaczono Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Wręczono mu także honorową "Bombę 20. sezonów" Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Przyznany w maju br., jeszcze przez ówczesnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis wręczono jubilatowi w sobotę 13 września na legnickiej Scenie na Nowym Świecie. Stało się to bezpośrednio po zakończeniu spektaklu "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata", który Jacek Głomb wyreżyserował w łódzkim Teatrze Nowym. Dekoracji dokonał dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Zenon Butkiewicz.

- Wielokrotnie oglądałem legnicki teatr na różnych festiwalach, ale do Legnicy przyjechałem po raz pierwszy. Czekała mnie niespodzianka, bo jubileusz artystycznie fetował na legnickiej scenie teatr zaproszony z Łodzi. To najlepiej świadczy, jaki teatr u siebie robicie, jak wiele przez te 20 lat zmieniło się w legnickim teatrze. W zasadzie wszystko. Macie świetny zespół aktorski, urozmaicony repertuar, jesteście otwarci na eksperymenty. Gratuluję - mówił Zenon Butkiewicz.

- Świadomie zaprosiłem pana ministra właśnie tutaj, na Scenę na Nowym Świecie, bo kocham to miejsce (wzruszony jubilat przerwał, bo głos mu uwiązł w gardle, a z oczu spłynęły łzy). Po chwili dodał jednak: - Poza tym, jako specjalista od ruin, powinienem odbierać to wyróżnienie właśnie w takim miejscu - tłumaczył Jacek Głomb.

Drugie wyróżnienie jubilat otrzymał wieczorem tego samego dnia na Scenie Gadzickiego na spotkaniu artystycznych przyjaciół i współpracowników, którzy przez lata dyrektorowania wpisali się w historię legnickiego teatru. To specjalna "Bomba sezonu", nagroda ustanowiona w 2005 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, przyznawana corocznie twórcy, który - jak głosi regulamin wyróżnienia - "przyczynił się do rozsławienia legnickiej sceny dramatycznej".

Jubilatowi wręczono honorową wersję nagrody "Bombę 20. sezonów" (druga przyznana za całokształt po "Bombie 10.lecia", którą w 2007 roku otrzymał aktor Przemysław Bluszcz). Prezeska SPTM w Legnicy Krystyna Zajko-Minkiewicz uzasadniając przyznanie nagrody Jackowi Głombowi zauważyła, że "to właśnie dzięki niemu teatr w Legnicy stał się ambasadorem miasta i na trwałe zapisał się w polskiej kulturze".

Był jeszcze jeden i szczególny prezent adresowany dla kierowanego przez jubilata teatru, który pochodził od marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego. Bezpośrednio po zakończeniu premiery spektaklu "Moja Bośnia" na scenie Teatru Starego w Bolesławcu, co było prologiem trzydniowego benefisu, marszałek poinformował o przyznaniu legnickiemu teatrowi dodatkowego wsparcia finansowego w kwocie 180 tys. zł. - Wiem, że wnioskowaliście o 200 tysięcy, ale myślę, że kwota przyznana przez zarząd województwa także jest satysfakcjonująca - zauważył marszałek, co premierowa publiczność nagrodziła owacją.

W trzydniowym benefisie uczestniczyło wielu ludzi polskiego teatru, którzy zostawili swój ślad w legnickim repertuarze lub współpracuje z Teatrem Modrzejewskiej. Byli wśród nich m.in.: Mieczysław Abramowicz, Lech Raczak, Piotr Cieplak, Marcin Liber, Przemysław Wojcieszek, Bohdan Cieślak, Piotr Tetlak, Andrzej Witkowski, Jan Tomaszewicz, ks. Waldemar Sondka, Wojciech Majcherek, Łukasz Drewniak, Leszek Pułka i wielu innych, w tym także byli aktorzy legnickiego teatru.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
16 września 2014
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia