Głośne, emocjonujące, dziecinnie szczere

"Wesołe miasteczko" - reż. Budzyk - Teatr Odwrócony Czysta ReForma

Wesołe miasteczko" wg " Róży" Stefana Żeromskiego w reżyserii Budzyka otwiera swoje bramy podczas premiery 9 kwietnia w Teatrze Odwróconym przy ul. Smoleńsk 22 o godzinie 19.15.

W takiej scenerii najlepiej opowiadać o Polsce. Tandetną muzykę zagłuszać słowami o honorze, niepodległości i bohaterstwie. Słodycz cukrowej waty zagryzać gorzką prawdą.

Gmach "Wesołego Miasteczka" będzie wznoszony za pomocą słów. Wypowiadają je niepokorne, tajemnicze postaci. Grasują po scenie niczym cienie ze świata ciemności. Potrzebują nowej ofiary, by móc na nowo powrócić do życia. Reżyser podąża za swoją fascynacją. Stworzył spektakl - rytuał, w którym bohaterowie - inicjowani, zmieniają swoje imiona i tożsamości. Nowe imiona są znakiem owej przemiany. W przedstawieniu chodzi jednak o coś więcej niż pasmo następujących po sobie żywotów.. "Wesołe Miasteczko" zawiera w sobie świat. Scena staje się przestrzenią, w której zadomawiają się dwuznaczność i paradoks Jest labiryntem bez wyjścia. O przedstawieniu najlepiej opowie sam reżyser, w rozmowie z Andżeliką Kuffner.

A.K. : Spektakl jest adaptacją "Róży" Stefana Żeromskiego - dramatu niescenicznego napisanego w 1909 roku. Co skłoniło Cię do wzięcia na warsztat tak archaicznego tekstu?

Sz. B.: Właśnie jego aktualność. Celna do bólu diagnoza polskich przypadłości. Wnikliwość obserwacji autora.

A.K.: Jakie jest Twoje "Wesołe miasteczko"?

Sz. B.: Chyba takie jak każde: głośne, emocjonujące, dziecinnie szczere, oferujące kilka niezapomnianych wrażeń. Momentami bardzo groźne, by za chwilę stać się żartem.

A.K: Do kogo kierujecie to przedstawienie?

Sz.B.: "Wesołe miasteczko" to spektakl dla tych, którzy szukają nowych, a jeśli nie nowych - to na pewno mocnych, teatralnych doznań. Jest bardzo intensywnie. Muszą go zobaczyć także ci, którzy są gotowi usłyszeć głos pokolenia trzydziestolatków na temat kraju w którym żyjemy.

Bilety w Teatrze Odwróconym są dostępne w systemie Pay What You Want - każdy płaci tyle ile uważa po obejrzeniu spektaklu. Teatr Odwrócony jest pierwszym w Polsce i obecnie jedynym, który w pełni posługuje się PWYW.

Daty kolejnych spektakli: 10, 11, 12, 17, 18, 19, 22 i 23 kwietnia 2015 r. o g. 19.15

Spektakl można zobaczyć po uprzedniej rezerwacji miejsc pod nr: 501 207 089 lub mailowo: rezerwacje@odwrocony.pl

(-)
Materiał Teatru
9 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia