Główna nagroda dla reżysera

4. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr"

Maciej Podstawny, reżyser spektaklu "Przełamując fale", zdobył główną nagrodę zakończonego w niedzielę 4. Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" 2013.

Główną nagrodę w wysokości 7 tys. zł ufundował prezydent Koszalina. Zwycięski spektakl jest adaptacją scenariusza filmu Larsa von Triera o tym samym tytule. Wystawił go Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza.
Podstawnego (na zdjęciu) - jak powiedział na finałowej gali "m-teatru" 2013 członek jury Łukasz Drewniak - nagrodzono za najbardziej dojrzały warsztat, umiejętność uwzględnienia wrażliwości i potencjału aktorów, zdolność łączenia różnych estetyk w harmonijną całość.
Cztery ufundowane przez sponsorów nagrody w wysokości po 2 tys. zł każda, przyznała na "m-teatrze" 2013 publiczność.
Najlepszą aktorką została Paulina Puślednik z Narodowego Teatru Starego za rolę w "Pawiu królowej" w reż. Pawła Świątka.
Za najlepszych aktorów uznano ex aequo: Karola Puciatego z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka za rolę w "Tape" w reż. Anety Groszczyńskiej i Szymona Czackiego z Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie za rolę w "Pawiu królowej" w reż. Świątka.
Najlepszym spektaklem w ocenie widzów był oparty na powieści Doroty Masłowskiej "Paw królowej" Świątka.
4. Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" 2013 trwały pięć dni. W konkursie wystawiono cztery spektakle: "Betlejem polskie" w reż. Wojciecha Farugi (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Przełamując fale" w reż. Podstawnego (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu), "Tape" w reż. Groszyńskiej (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi) i "Paw Królowej " w reż. Świątka (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie).
Przedstawienia oceniało jury w składzie: Anna Augustynowicz (dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny) i Zdzisław Derebecki (dyrektor naczelny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie).
Drewniak ogłaszając w niedzielę werdykt powiedział, że obrady jury były bardzo burzliwe ze względu na wyrównany poziom festiwalu.
Jak dodał, to bardzo dobrze świadczy o "fajnym sprofilowaniu przeglądu, który trafia w nerw polskiego współczesnego teatru".
Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" odbywają się od 2010 r. i są adresowane do reżyserów, mających w dorobku nie więcej niż dziesięć realizacji na profesjonalnych scenach.
Organizatorem imprezy jest Bałtycki Teatr Dramatyczny. Pieniądze na tegoroczny festiwal wyłożyło miasto Koszalin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Niedzielną finałową galę "m-teatru" 2013 uświetnił występ Krystyny Jandy w monodramie "Danuta W." w reż. Janusza Zaorskiego.

(-)
(PAP)
18 czerwca 2013
Portrety
Maciej Podstawny

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia