Gogol wg Cieplaka u Modrzejewskiej

"Ożenek" - reż. Piotr Cieplak - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

W legnickim teatrze trwają próby do uwspółcześnionej wersji "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Piotra Cieplaka. Premierę na Scenie Gadzickiego zaplanowano na 5 kwietnia br.

"Ciężka, psiakrew, sprawa - ożenek. I to, i tamto, i owo. Żeby i to było w porządku, i tamto... Nie takie to, u diabła, łatwe, jak powiadają" - mówi jeden z bohaterów tej sztuki w mistrzowskim i skrzącym się słownym dowcipem tłumaczeniu Juliana Tuwima. Ponieważ jednak instytucja swatki, w wydaniu znanym z Gogola, to już zamierzchła przeszłość, akcja znakomitej komedii należącej - obok "Rewizora" i "Martwych dusz" - do najbardziej znanych sztuk rosyjskiego dramaturga, w legnickiej inscenizacji przeniesiona zostanie z XIX wiecznej Rosji w realia jednego ze współczesnych polskich klubów samotnych serc, fragmentu coraz potężniejszego przemysłu ślubnego.

- Z tego założenia, oczywistego w realiach instytucjonalnych biur matrymonialnych, wielkiego powodzenia internetowych portali randkowych itp. wynikła konieczność znaczącej ingerencji w tekst i jego nowa, uwspółcześniona redakcja. Jest w tym pewna trudność i trzeba przy tym bardzo uważać. Tak czy inaczej sens fabularny i dowcip słowny nadal będzie bliski oryginałowi, podobny wymiar będzie miała też emocjonalna katastrofa w finale sztuki, która nada jej, oprócz komediowego, także wymiar liryczny podkreślający samotność i bezradność bohaterów - objaśnia reżyser Piotr Cieplak.

Odmiennie niż u Gogola w inscenizacji Cieplaka mężów szukać będzie jednocześnie aż dziewięć odpowiedniczek Agafii marzących o życiowej odmianie i skłonnych do małżeńskiego kontraktu. W konsekwencji tego założenia na scenie pojawi się w komplecie cały legnicki zespół aktorski.

- Gogol opatrzył "Ożenek" sarkastycznym podtytułem "Zdarzenie całkiem niewiarygodne". Będziemy temu wierni, zatem nie skorzystamy ze stylistyki latynoskiej telenoweli, ale sięgniemy po groteskę, komedię absurdu. Nie będzie to miało zbyt wiele wspólnego z realizmem psychologicznym. Śmiech ma jednak różne tonacje i odcienie. W tej sztuce łatwo zamienić śmiech w rechot i szyderstwo z ludzkiej głupoty. My, także za Gogolem, postanowiliśmy jednak pośmiać się tym razem z samych siebie - dodaje Cieplak.

Premiera "Ożenku" Mikołaja Gogola w przekładzie Juliana Tuwima, w reżyserii Piotra Cieplaka, ze scenografią Andrzeja Witkowskiego i muzyką Pawła Czepułkowskiego odbędzie się w na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru im. H. Modrzejewskiej w sobotę 5 kwietnia br.

 

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
4 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...