Gołda Tencer i Boy-Żeleński

16. Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej

1 września podczas XVI Festiwalu Warszawa Singera Gołda Tencer odebrała Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019. Wręczenie lauru odbyło się w Teatrze Kwadrat podczas promocji autobiografii laureatki pt. "Jidisze mame" w Teatrze Kwadrat.

Nagrodę w imieniu polskiej sekcji AICT wręczali Marzena Dobosz i Tomasz Miłkowski, który powiedział m.in w laudacji, że to laudacja nieustająca: "to niekończąca się opowieść o wytrwałej walce artystki, "odnowicielki życia żydowskiego i życia kultury Żydów w Polsce", jak to określił trafnie Remigiusz Grzela, nie tylko o przetrwanie, ale stabilny rozwój i nowoczesne oblicze współczesnego teatru żydowskiego w Polsce.

Stąd też utrata siedziby Teatru Żydowskiego przy placu Grzybowskim, choć strata niebywała, nie wytrąciła jej cugli z rąk - nadal powozi wozem teatralnym Żydowskiego niczym wozem Tespisa, który jeszcze silniej niż w przeszłości splata się z działaniami innych scen, przenika je, pojawiając się w nieoczekiwanych przestrzeniach i konfiguracjach, nie tylko przy okazji festiwalu Singera. Ta budząca szacunek praca i wiara w sukces już owocuje.

Teatr pod jej ręką rozkwita, oferując widzom głębokie przeżycia i nowe krajobrazy, łącząc tradycję z nowoczesnością, przełamując bariery pokoleniowe i estetyczne".

 

(-)
Materiał organizatora
9 września 2019
Portrety
Gołda Tencer

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...