Gombrowicz na deskach teatru

"Operetka" - reż: Wojciech Kościelniak - Teatr Na Woli w Warszawie

W Teatrze Na Woli trwają próby do "Operetki" Witolda Gombrowicza w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Premiera odbędzie się 12 października 2012 w Teatrze Dramatycznym.

Witold Gombrowicz poprzez parodię operetki pokazał przemiany społeczne w dwudziestym wieku. Operetka nie jest naturalnie ani z prawa ni z lewa, jest proklamacją bankructwa wszelkiej ideologii politycznej - mówił w rozmowie z Dominique de Roux.

W Polsce "Operetkę" po raz pierwszy wystawił Kazimierz Dejmek w 1975 roku w Teatrze Nowym w Łodzi, muzykę do tego spektaklu przygotował Tomasz Kiesewtter. Warszawska premiera odbyła się w 1980 roku na deskach Teatru Dramatycznego, reżyserem przedstawienia był Maciej Prus, autorem muzyki Jerzy Satanowski. Wśród najważniejszych realizacji tego dramatu należy wymienić również spektakl Jerzego Grzegorzewskiego z muzyką Stanisława Radwana (premiera w 2000 roku w Teatrze Narodowym).

"Operetka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka

- "Operetka" to opowieść o niezmienności świata. Jedna maska zastępuje drugą. Ruch okazuje się pozorny a zmiany nieistotne. W wypadku tej inscenizacji ważną siłą napędową będzie warstwa muzyczna, w której nacisk zostanie postawiony na walkę dwóch sił muzycznych. Pierwszy to świat muzyki klasycznej (z operowym śpiewem na czele) a drugi to świat muzyki ludowej (z charakterystycznym śpiewem białym głosem) - mówi Wojciech Kościelniak.

Wojciech Kościelniak to reżyser spektakli muzycznych , aktor, wykładowca wrocławskiej PWST. Krytycy podkreślają, że stworzył własny styl teatru muzycznego i przywrócił mu wysoką rangę artystyczną.

(-)
Materiały Teatru
16 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia