Gombrowicz operowo

"Operetka" - reż. Jerzy Lach - Warszawska Opera Kameralna

Po raz pierwszy na operowej scenie zobaczymy jedno z najważniejszych dzieł Witolda Gombrowicza - "Operetkę". Przedsięwzięcie patronatem honorowym objęła żona pisarza, Rita Gombrowicz. Prapremiera opery Michała Dobrzyńskiego w reżyserii Jerzego Lacha pod kierownictwem muzycznym Przemysława Fiugajskiego. Spektakle: 10 i 11 kwietnia, godz. 19.00 oraz 29 i 30 maja, godz. 19.00.

Operowa odsłona utworu pisanego przez Gombrowicza przez 15 lat pozwoli twórcom ukazać prawdziwy dramat zniewolenia współczesnego człowieka. Połączenie groteski i absurdu sprawia, że początkowo lekkomyślny śmiech zmienia się niepostrzeżenie w śmiech z bólu. Spektakl operowy, wykorzystując operetkowy język, wyraża destrukcyjny charakter współczesności. Zgodnie z zamysłem twórców jest to parodia z parodii, zza której wyłania się wykrzywiony obraz teraźniejszości. Zestawienie stonowanej minimalistycznej scenografii z pełnymi przepychu kostiumami kieruje uwagę widzów na bohaterów tkwiących w ograniczeniach i próbujących się z nich wyrwać. "Świat dramatu organizowany jest poprzez opozycję operetki, rozumianej jako błahość, pretensjonalność, myślowa pustka i historii pełnej patosu, grozy i bólu, odsyłającego do nagości jako wątłej nadziei człowieka" - mówi Jerzy Lach, reżyser spektaklu.

Autorem opery na podstawie dramatu Gombrowicza jest Michał Dobrzyński - kompozytor młodego pokolenia, jeden z wyłonionych przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu "Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi". Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych

i międzynarodowych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowym Festiwalu "Sacrum non Profanum" czy "Compositori a confronto" we Włoszech. Za scenografię odpowiedzialny jest Jerzy Rudzki - scenograf i kostiumolog teatralny, autor scenografii i kostiumów do ponad siedemdziesięciu przedstawień Teatru Telewizji oraz około dwustu spektakli, musicali, baletów, bajek dla dzieci

w teatrach dramatycznych i muzycznych. Choreografię przygotował Jarosław Staniek - autor blisko dwustu choreografii do spektakli teatralnych i operowych. Zrealizował jako choreograf lub reżyser największe klasyczne tytuły musicalowe w Polsce i Europie, m.in. "West Side Story", "Jesus Christ Superstar", "Hair", "Grease" czy "Chicago".

W spektaklu wystąpią artyści o znaczącym dorobku, którzy gościli na operowych scenach w kraju i zagranicą - Karol Bartosiński (kontratenor), Artur Janda (bas-baryton), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Piotr Pieron (bas), Anna Radziejewska (mezzosopran), Tomasz Rak (baryton) i Barbara Zamek (sopran).

Premierze "Operetki" będą towarzyszyć: wystawa organizowana we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz panele dyskusyjne poświęcone pisarzowi i jego dziełu, w których wezmą udział: żona pisarza - Rita Gombrowicz, krytycy, historycy literatury, tłumacze i specjaliści zajmujący się twórczością Gombrowicza.

Jerzy Lach, Naczelny Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej i reżyser spektaklu, przełamuje "Operetką" tradycyjny kanon przedstawień prezentowanych w Warszawskiej Operze Kameralnej. Najnowszy spektakl to jednocześnie efekt dwuletniego procesu dynamicznej przemiany instytucji.

***

PLAN WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

Wystawa w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej przy al. Solidarności 76b .

Czynna od 1 do 12 kwietnia 2015. Otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.

Wstęp bezpłatny.

***

9 kwietnia 2015, godz. 14.00 - "Przed premierą - jakiej Operetki oczekujemy?"

Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Warszawa (al. Solidarności 76b)

Uczestnicy: Rita Gombrowicz (Patron Honorowy)

prof. dr hab. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Wrocławski)

Jerzy Lach (reżyser spektaklu)

Prowadzący: dr Filip Mazurkiewicz (Uniwersytet Śląski)

***

10 kwietnia 2015, godz. 14.00 - "Gombrowicz uzależniony i uzależniający"

Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Warszawa (al. Solidarności 76b)

Uczestnicy: prof. dr hab. Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański)

dr Janusz Margański (Uniwersytet Śląski)

mgr Piotr Sadzik (Uniwersytet Warszawski)

Prowadzący: Rita Gombrowicz (Patron Honorowy)

oraz prof. dr hab. Józef Olejniczak (Uniwersytet Śląski)

***

11 kwietnia 2015, godz. 14.00 - "Po premierze Operetki w operze /

do czego (i czy) Gombrowicz jest dzisiaj potrzebny?"

Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Warszawa (al. Solidarności 76b)

Uczestnicy: dr Dominika Świtkowska (Muzeum W. Gombrowicza)

dr Piotr Kłoczowski (Muzeum Literatury)

mgr Tomasz Tyczyński (Muzeum W. Gombrowicza)

dr Filip Mazurkiewicz (Uniwersytet Śląski)

Prowadzący: prof. dr hab. Józef Olejniczak (Uniwersytet Śląski)

(-)
Materiał Teatru
10 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...