Gorąca oferta na katowickie lato!

11. Letni Ogród Teatralny

XI edycja katowickiego Letniego Ogrodu Teatralnego jest kolejnym argumentem na potwierdzenie faktu, że górnośląska stolica w pełni zasługuje na miano miasta wielkich wydarzeń.

Nie przypadkowo przecież Katowice ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, przecząc tym samym obiegowym i – co tu ukrywać – mocno już archaicznym, a tym samym krzywdzącym opiniom, że w naszym mieście niewiele się dzieje. Niewiele, pomijając mocno napięty kalendarz widowisk oraz wydarzeń kulturalnych, nierzadko na najwyższym światowym poziomie.

Począwszy od imprez cyklicznych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, Rawa Blues Festiwal, Metalmania, festiwali teatralnych „Katowice-Dzieciom”, czy sztuki reżyserskiej „Interpretacje”, a skończywszy na niezliczonych wystawach, czy wielkich koncertach w „Spodku” oraz na Stadionie Śląskim, gdzie regularnie występują gwiazdy światowego formatu. Owo „niewiele” wynika w wielkiej mierze stąd, że miasto jest wiodącym w tej części Europy ośrodkiem muzycznym, a ponadto może się pochwalić znaczącymi w kraju środowiskami teatralnym, plastycznym, czy też literackim. To także efekt oczekiwań mieszkańców katowickiej metropolii, którzy są znakomitymi odbiorcami, a wręcz koneserami kultury, potrafiącymi stworzyć odpowiednią oprawę dla każdego artystycznego wydarzenia.

Nie przypadkiem członkowie amerykańskiej super grupy „Pearl Jam” twierdzą, że nigdzie na świecie nie gra im się lepiej niż w naszym „Spodku”.

W taki właśnie krajobraz doskonale wpisuje się Letni Ogród Teatralny, który za sprawą Mirosława Neinerta oraz całego zespołu Teatru Korez, a także zaangażowaniu Górnośląskiego Centrum Kultury stał się jednym ze znaków firmowych, tworzących wizerunek dzisiejszych Katowic.

Ogród jest wakacyjną propozycją skierowaną nie tylko do mieszkańców, ale wszystkich, którzy szukają zarówno duchowej uczty, jak i rozrywki na najwyższym poziomie. Także do dzieci i młodzieży, dzięki Letnim Warsztatom Teatralnym, uzupełniającym główny program imprezy. Jednym słowem Katowice – i co warto podkreślić także latem! - są miastem, gdzie wiele się dzieje. Dlatego, że dysponuje ofertą, z której warto skorzystać, o czym dobrze wie każdy, kto uczestniczył w poprzednich edycjach Letniego Ogrodu Teatralnego. A ci, którzy zdecydują się po raz pierwszy? – mogę ich w imieniu organizatorów oraz własnym gorąco zapewnić, że nie pożałują!

Piotr Uszok, prezydent Miasta Katowice

(-)
Materiały Festiwalu
3 lipca 2009

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia