Gościnnie na Słowacji

Opera Krakowska w Krakowie

10 września w Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie odbędzie się uroczysta gala upamiętniająca dwudziestolecie powstania Grupy Wyszehradzkiej. W części artystycznej przewidziano koncert z udziałem artystów Opery Krakowskiej - solistów Katarzyny Oleś-Blachy i Tomasza Kuka oraz dyrygenta Tomasza Tokarczyka

Katarzyna Oleś-Blacha zaśpiewa arię „Era desso il figlio Mio” z opery „Lucrezia Borgia” Gaetano Donizettiego, a Tomasz Kuk „Arię z kurantem” z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Na zakończenie występu artyści wykonają duet „E il sol dell\'anima” z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Solistów oraz Orkiestrę Słowackiej Opery Narodowej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Wśród wykonawców z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej wystąpią m.in.: ze Słowacji Ľubica  Vargicová, Monika  Fabianová  i Peter  Mikuláš, z Węgier Boldizsár László  i  Borbála  Keszei, z Czech Pavla Vykopalová i Richard Novák. Orkiestrą dyrygować będą kolejno dyrygenci: Tomasz Tokarczyk, Jaroslav Kyzlink i Rastislav Štúr. 

Koncert, który zainauguruje 92. sezon w Słowackiej Operze Narodowej, będzie także jednym z wydarzeń uświetniających minioną węgierską i aktualną polską prezydencję w Unii Europejskiej.

(-)
Materiały Opery
9 września 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia