Gościnny spektakl teatru tańca „Jewrope"

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na gościnny spektakl teatru tańca „Jewrope" 19 września 2015 o godz. 19.00 na deskach Dużej Sali. Spektakl „Jewrope" powstał w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim zespołem „bodytalk", którego tancerze i dyrektor, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika.

W „Jewrope" odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca.

Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. „Jewrope" to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

Prapremiera spektaklu „Jewrope" odbyła się 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana. „Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?" , pytają aktorzy wybranych widzów . Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi... Zespół artystyczny nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja „Jewrope", która powstała we współpracy z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu" pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl Bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej.

Występują: Urszula Bernat–Jałocha, Charlie Fouchier, Mack Kubicki, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz, Paulina Wycichowska, Krzysztof Raczkowski, Sylvana Seddig.

Yoshiko Waki (*1965, Fukuoka/Japonia) ukończyła studia w 1986 w Niemczech z podwójnym dyplomem, na kierunkach taniec i edukacja taneczna. Od tego czasu tańczyła jako solistka w niemieckich teatrach narodowych i miejskich, z niemal wszystkimi najważniejszymi choreografami teatru tańca.

Pracowała także na scenach alternatywnych, uczyła w akademiach tańca w Dreźnie i Frankfurcie oraz tworzyła choreografie na Letni Festiwal Prezydenta Federalnej Republiki Niemiec. Od 1995 roku tworzy swoje własne spektakle, najpierw w Berlinie, gdzie była członkinią Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz – Hans Kresnik Choreographic Theatre, a następnie w Północnej Nadrenii Westfalii, gdy przeniosła się do Opery w Bonn. Tam w 2008 roku założyła teatr tańca bodytalk. Jest żoną Rolfa Baumgarta (współautora jej prac).

bodytalk z siedzibą w Kolonii, tworzy teatr tańca silnie zakorzeniony w społeczności, w której powstaje. Prasa okrzyknęła go mianem „radykalnie lokalnego". Ich praca zdobyła międzynarodowe uznanie, wg słów jednego z krytyków: „Rzadko widzi się tak inteligentną hałaśliwość i brak pokory w tańcu niezależnym... stojącym w opozycji do kultowej sceny Berlińskiej, która występuje na scenie jak dorosły, »bodytalk« prezentuje szczerą, lecz mądrą bezpośredniość. Dyrektorzy artystyczni państwowych i miejskich teatrów, miejcie się na baczności."
Tancerka i choreograf Yoshiko Waki wraz z byłymi członkami Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin, Opera Bonn) założyli bodytalk sześć lat temu. Od 2012 bodytalk otrzymuje od landu Północna Nadrenia Westfalia grant wspierający taniec "Spitzenförderung Tanz". Ich prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.

SPEKTAKL PRZEZNACZONY JEST DLA WIDZÓW DOROSŁYCH.

(-)
Materiał Teatru
7 września 2015

Książka tygodnia

Teatr plastycznej metafory. Scenografie Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Muzeum Śląskie
Redakcja: Sylwia Ryś, Elżbieta Spadzińska-Żak

Trailer tygodnia